| alin81severin a întrebat:

Salut tututorrog cunoscatorii sa imi dea si mie un sfat in legatura cu un circuit in Romania, ma refer la cele mi frumoase locuri de la noi din tara.Am nunta la sfarsitul lunii iulie dupa care vreau sa plec cu masina personala in "luna de miere" vreo 14 zile.Sincer as prefera cazarea la cabane in loc de hoteluri de 2, 3,4 stele pentru ca o sa coste si mai putin dar este si mai placut.Va multumesc tuturor celor ce raspund si desigur dau funda! MULTUMESC.

Răspuns Câştigător
| Irascu_Viorel_1972 a răspuns:

Circuit 1: Salina Turda- Campeni- Albac- Cascada Bohodei- Scarisoara- Cascada Pisoaia
Circuit 2: Valea Oltului- Translapina- Vidra- Voineasa- Cascada Lotrisor
Circuit3 : Brasov- Bran- Curtea de Arges- Transfagarasan- Carta
Circuit 4: Harsova- Manastirea Dervent- Manstirea Pestrea Sf. Andrei- Canaraua Fetii- Ostrov Bac

Detalii cu date si harta aici:http://www.plecatdeacasa.net/......entru.html

8 răspunsuri:
| SskorpyonN a răspuns:

Paii uite aici este muult mai simplu sa te uiti tu si le ai si intro lista pe toate funda?;;) http://www.bulevardcafe.com/2012/05/top-25-cele-mai-frumoase-locuri-de.html

| Mikhtarian a răspuns:

Salut,pai,iti urez o nunta perfecta, iti recomand in zona muntilor, nu stiu in ce zona esti, iti las un site http://www.pensiuni-montane.ro/.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Nu stiu de unde esti asa ca incept din Bucuresti

Valea Prahovei
Cheile Bicazului + Lacul Rosu
Bucovina
Maramures
Apuseni
Transalpina
Transfagarasean
Bucuresti

| alin81severin explică:

Mentionez ca sunt din Turnu Severin.

| RealityCheck a răspuns:

Traseu turistic frumos poate sa fie in zona maramuresului. Ma refer la ceva de genul Dej-Zalau-Baia Mare si Sighetul Marmatiei. In Sighet aveti multe de vazut. Casa de piatra happy sper sa iti fie de folos happy

| alin81severin explică (pentru RealityCheck):

Multumesc

| Mareacluj a răspuns:

Depinde de unde esti. Daca esti din Moldova, ai putea sa incerci Cheile Bicazului-Lacu Rosu, manastirile din Moldova.In Ardeal, ai putea incerca Valea Ariesului, care e superba si are o multime de pesteri.Eu am fost anul trecut din Cluj-Napoca pana la Orsova pe traseul Cluj-Napoca-Alba Iulia (acolo e cetatea, superba!), apoi ne-am intors putin din drum si am intrat pe Transalpina, am mers pana la Tg.Jiu;, acolo ne-am cazat la un hotel (dar sunt si pensiuni si nu sunt piperate preturile). Am vazut sculpturile lui Brancusi.A doua zi am plecat spre Orsona. Am oprit la Portile de Fier I, in zona, este un restaurant superb-Tavarna Sarbului, cu o mancare grozava (parerea mea). Apoi am intrat la muzeu la Portile de fier.De acolo am plecat spre Orsova (la mica distanta). Ne-am cazat la o pensiune (nu stiu cum se numeste, dar e peste starda de Judecatorie), preturi ok, conditii de hotel de 4 stele. Am inchiriat o salupa si ne-am plimbat pe Dunare la Cazane. Acolo sunt o multime de lucruri de vazut (ca statuia lui decebal, Tabula Traiana, Golful Mraconia, ceva pesteri, unde sunt si ghizi). Fiind cu masina, am trecut un pic si pe la vecinii sarbi, e adevarat in apropiere, unde ne-am simtit grozav, mai ales ca vorbesc romaneste fara probleme. La intoarcere spre Cluj-Napoca, am venit pe Transfagarasan. Asadar am pornit pe traseul Horezu (nu am ratat ocazia sa ne cumparam diferite chestii), am oprit la Mrea Argesului, in munti, am oprit la Barajul Vidraru, apoi la Balea lac. Am mancat acolo la cabana, apoi am fost sa vedem cascada, si de acolo am coborat intre oameni.Am vizitat Sibiul si de acolo, am venit acasa (noaptea...).Din pacate asta a fost o iesire de 3 zile (nu intraseram inca in concediu). Pentru 2 saptamani, eu spun ca ati putea vedea mult mai multe fara sa va grabiti.Ar fi grozav daca ati vedea si Delta. De asemenea, merita si castelele Peles, Bran si Corvinilor, care sunt superbe. Eu cred ca cel mai indicat ar fi sa va faceti traseul singuri; cautati pe harta locurile turistice care credeti ca v-ar interesa (orase, munte, ape) si vi l-ati putea "construi" dupa preferintele voastre. Casa de piatra si distractie placuta in luna de miere!