| madatzuhk a întrebat:

Salutare, as dori sa fac o plimbare de weekend si nu stiu ce sa aleg intre statiunea Baile Herculane si zona Caciulata, Calimanesti si tot ce tine de Valcea. As dori sa stiu care are mai multe obiective turistice de vizitat si cazare accesibila.

2 răspunsuri:
| December a răspuns:

Pai ambele sunt zone frumoase. Depinde si unde stai si ce distanta ai fata de fiecare. daca nu e asta o problema atunci iti recomand Herculane. Poti sa mergi si la Dunare- Orasova, sa urci la Manastirea Sf Ana de unde se vede superb toata zona Dunarii. La Herculane te poti plimba prin statiune, poti merge la "7 Izvoare" (unde sunt bazine in stanca cu apa termala) de pe drum vazandu-se si "Sfinxul lui Hercule". Daca esti cu masina poti sa dai o fuga si pana pe clisura Dunarii la Dubova un este "Capul lui Decebal" si acolo e si zona cazanelor mari si mici. Iar daca locuiesti in oltenia, te poti intoarce de la Herculane pe Valea Cernei - Pasul Godeanu - Baia de Arama - Tg Jiu. Cazari mai multe si mai accesibile sunt CLAR in Herculane. Poti intra pe : "TURIST INFO.RO" si gasesti acolo cate pensiuni vrei.

| Timyyy a răspuns:

Du-te la Caciulata este un loc foarte frumos!