| An0nim8 a întrebat:

Daca cineva doreste sa mearga cu masina personala in vacanta in Grecia trebuia sa plateasca ceva taxe pentru drumurile de acolo? Daca da,la ce preturi se ridica aceste taxe? Si ce alte taxe mai trebuiesc platite,ceva de sanatate, asigurari?

4 răspunsuri:
| alserban25 a răspuns:

Da se platesc. in jur de 3 euro e taxa, sunt diverse drumuri. cel mai scump e inspre atena. nu exista alte taxe

| An0nim8 explică (pentru alserban25):

Platesti 3 euro si poti calatori in toata tara?

| alserban25 a răspuns:

Draga Anonim, iti recomand sa citesti de pe http://grecia.de-weekend.ro/drumul-spre-grecia/
Da, poti plati o rovignieta pe toata Grecia. Eu am trecut putin spre Istanbul si a trebuit sa platesc la granita pentru a inta pe drum o taxa de 3 euro

| mihai69 a răspuns:

Pentru a putea călători în Grecia NU e nevoie să plătești nicio taxă dacă nu mergi pe autostrăzi!
Dar:
- ca să ajungi până acolo, trebuie să treci fie prin BG unde e musai să cumperi o vinietă care costă 5 € pe 7 zile, plus taxa de pod (6 € de la noi, 2 € înapoi, de la ei), fie prin Serbia și Macedonia, unde dacă mergi pe autostrăzi vei plăti câțiva € (preferabil cu cardul, ca să nu fii nevoit nici să schimbi în moneda lor, nici să ai bani mărunți);
- pe autostrăzile din GR există puncte de taxare cam la 100 km (sau mai mult) și achiți o taxă (NUMAI în €, nu se poate cu cardul). Taxa e cam de 2, 4 € la majoritatea punctelor de taxare; mai sunt și unele mai „ieftine" (0, 7...1,2 €), dacă distanța față de cel anterior e ceva mai mică. Se mai pot plăti și alte taxe (de pildă, dacă mergi spre Lefkada prin Preveza, dai 3 € taxa pentru tunelul pe sub mare).
Dacă mergi în insule, mai trebuie să pui ceva bănuți pentru feribot.
Nu e nevoie de alte taxe, asigurări etc.