| andreutz a întrebat:

Salutare tuturor...revin aici cu o intrebare la adresa voastra...ideea e urmatoarea...prin romanica m-am plimbat destul, (cu masina!) am vazut f multe si mi-au si placut...dar la vara am de gand sa plec in europa vreo cateva zile, sa incerc si altceva...o sa imi iau un prieten (partenerul meu de nebunii) si colindam ce apucam, dar intr-un mod mai "altfel"...adica o sa luam trenul (chiar daca nu suport!) autocarul, etc...important e sa ne distram, ca 2 hoinari prin europa...vreau sa prind cat mai multe locatii in aceasta expeditie, dar toate numai una si una!nu am nici f mult timp la dispozitie, sa zicem o saptamana...nu ma intereseaza locurile arhicunoscute neaparat...doar sa fie ceva interesant si cu adevarat nemaivazut...rugamintea mea sa imi dati niste sfaturi cu privire la ruta, eventuale locuri si mijloace de transport...pentru fiecare tara in parte...ca la sfarsit le combin eu cumva si le adun happy si binenteles popasuri cat de cat acceptabile, atat ca bani si conditii...pentru cei care sunt in cunostiinta de cauza, mentionez ca este si posibilitatea sa luam cortul cu noi...asa ca daca aveti idei in privinta asta, astept sugestiile voastre...ah, era sa uit...as prefera fara spania sau italia daca este posibil...adica sa fie mai mult asa, doar in trecere...am eu ceva cu tarile astea :p va multumesc anticipat si astept sfaturile voastre :p

6 răspunsuri:
| andreutz explică:

Dreamerlainen, multumesc de sugestie, dar sub nici o forma nu vreau cu avionul... pierd toata distractia...si nu vreau un tur consistent, vreau doar sa imi impart timpul astfel incat sa am cat mai multe activitati si cat mai diversificate... m-am gandit si eu la praga...pe lista mea se afla deocamdata anglia, cehia, croatia si olanda...par greu de combinat, dar tocmai de asta v-am si cerut ajutorul...
nogod, multumesc... sper sa imi duc la bun sfarsit intentia, chiar daca pare greu de realizat.
oliana, ma repet...in cazul asta nu ma intereseaza de la cine vine sfatul, atat timp cat este la obiect si lipsit de intentii rele...

| andreutz explică:

Lcrx, stiu ca e paradis in croatia, tocmai de asta as vrea foarte mult sa ajung acolo. dar parca nu m-ar lasa inima sa renunt la o saptamana foarte importanta doar pentru o tara...parca mai mult as vrea sa vad mai multe locuri, sa fie cat mai variata "excursia".pai am 22 de ani, o sa ma interesez pentru trenuri unde m-ai indrumat...mersi de sfat

| Parintele a răspuns:

Bine ai revenit! Totusi cred ca o saptamana e cam putin mai ales daca vrei sa gasesti locuri deosebite dar "necomerciale".

| dreamerlainen a răspuns:

O saptamana e destul de putin ca sa faci un tur consistent...

Hai sa-ti zic ce as face eu in locul tau:

Varianta 1 - Mergi intai la Amsterdam. O solutie ieftina e sa iei o cursa Wizz Air pana in Dortumnd. De acolo faci 3 ore cu trenul pana in Amsterdam.
Dupa Amsterdam poti sa mergi tot cu trenul la Paris, iar de acolo Londra. Din Londra gasesti curse low-cost spre Romania la Blue Air si Wizz Air.
Cat despre cazare, cel mai convenabil e la hosteluri - cu 15-25 de Euro gasesti un pat si o baie curata.

Varianta 2 - Iti iei un abonament de cateva zile pe toate caile ferate din Europa si mergi intai in Austria. Viena, Salzburg, Innsbruck sunt orase unde te poti distra foarte bine. Apoi baga si o tura de Praga, unde am auzit ca sunt discoteci extrem de tari.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca doresti, te pot ajuta si eu cu idei de traseu si eventual cazari.

| lcrx a răspuns:

Intereseaza-te de biletele de tren Interrail - http://www.interrail.net/. Daca ai mai putin de 26 de ani ai o reducere semnificativa. Cu biletele astea te poti plimba cu orice tren din Europa / tarile carora le sunt destinate. Platesti suplimentele pentru trenurile de viteza, dar iesi convenabil.
Acum 2 ani am facut turul Europei - 10 tari in 3 saptamani cu inca 3 prieteni si biletele astea costau 310 euro. Excursia a ajuns pe la +1000 de euro atunci.
Daca iti iei biletele, iti planifici excursia cum doresti, trenuri sunt :), mai ales in strainatate. Si e chiar placut: cateva ore de la Budapesta la Viena, cateva de la Viena la Praga, 3 ore de la Brussells la Amsterdam s. a. m. d.
Cat despre Italia si Spania, in Italia chiar este neplacut - multi romani, italieni scandalagii si cu capacitate redusa de gandire - am avut o groaza de probleme...
Ar trebui insa sa mergi in Barcelona - toata lumea care merge acolo ramane fascinat (mai ales daca nu ratezi fantanile de la Montjuic). Sau cel putin cei pe care i-am intalnit eu.
Despre camping nu stiu nimic, dar in ceea ce priveste hotelurile - as sta daca as putea la hotel Etap (membru al Accor Hotels, impreuna cu Ibis). Este placut si ieftin - ~40E pentru 2/3 persoane.

Daca vrei sa pleci doar o saptamana, iti recomand Croatia - desi faci destul pe drum, merita! E paradisul acolo!