| anonim_4396 a întrebat:

Am rugamintea sa nu dati copy paste de pe net. Vreau va rog sa imi recomandati niste carti bune, care sa nu fie plictisitoare, sa ma captiveze asa incat sa nu le pot lasa din mana.
Nu vreau sa ma plictisesc dupa primele 20 de pagini...Am citit si twilight si harry potter, a walk to remember, lorelei, la medeleni etc etc de dragoste in general...
Astept sugestiile voastre! Merci

24 răspunsuri:
ardnaxur1961
| ardnaxur1961 a răspuns:

Depinde ce varsta ai.
Uite, de pilda, eu nu pot lasa din mana cartile lui John Grisham. Oricare dintre ele.

| Nastia a răspuns:

Mie mi-a placut crima si pedeapsa de dostoievski.
femeia nisipurilor de kobo abe.
alchimistul de paulo coelho.
domnisoara christina de eliade.
rem si sarpele de cartarescu.
mara si moara cu noroc de slavici.
fericirea unora de maurice druon.
texas! chase si texas! lucky de sandra brown.
cantecul lebedei de agatha christie.
eseu despre oribre de saramago, e extraordinara cartea asta.
metamorfoza si colonia penitenciara de kafka.
lumina in amurg de xavier de montepin.[bovary mi s-a parut cea mai proasta carte posibila, motiv pentru care n-am terminat-o nici in ziua de azi]
eu, robotul de asimov, chiar mi-a placut cartea, e un s. f foarte interesant.

| ღ♥•º°mariposa°º•♥ღ a răspuns:

Buna! Incearca Maitreyi de Mircea Eliade, este un roman de dragoste superb, poti citi si un rezumat de pe net pentru a vedea daca este pe gustul tau.

| aliona_6797 a răspuns:

Daca spui ca iti plac romanele de dragoste atunci iti recomand "Quo vadis" de Henryk Sienkiewicz si "Rosu si negru" de Stendhal. In "Quo vadis" este vorba despre iubirea binecuvantata de religia crestina, iubirea pura care ii inalta pe cei ce o simt, oferindu-le sprijinul neconditionat al lui Hristos. De cealalta parte, in "Rosu si negru", iubirea infrunta societatea secolului al XIX-lea, fiind macinata de ambitie, orgoliu si cenzurata de "normele bunei-cuviinte" din acele timpuri, conform carora nobilii si oamenii de rand erau doua specii complet diferite.

| stresu a răspuns:

Fundatia de Asimov - nu o lasi din mana sigur
Middlesex de Jeffrey Eugenides (are si ceva dragoste prin ea)
Delir de Laura Restrepo
1984 si Ferma Animalelor neaparat
si daca vrei mai cu dragoste dar destepte : Sfarsitul unei aventuri de Graham Greene
Si un must: Colectionarul de John Fowles: de asta sigur nu te plictisesti.

| Demoiselle a răspuns:

@mariposa am citit Maitreyi sub presiunea timpului, pentru ca mi-a trebuit la scoala. Am fuserit-o mai exact de aceea nu pot spune ca mi-a placut in mod extraordinar. De recitit nu imi place sa recitesc carti.
@checkmybrain am vazut filmul Dear John, si-mi pare rau ca nu am citit mai intai cartea. Nicholas Sparks mi se pare genial.

| Demoiselle a răspuns:

@darkmistery96 am citit D-na Bovary de Gustave Flaubert iar Mandrie si prejudecata am facut greseala sa vad filmul...Si urasc sa citesc cartea dupa ce am vazut filmulsad

| ExistaMosCraciun a răspuns:

Orice carte scrisa de Agatha Christie.

| nodeerskulls a răspuns:

Uite cateva carti icnredibil de captivante pe care am avut norocul sa pun mana:

"Viata Mortilor e In Noi" de Lorette Nobecourt
"Dreptul de a Visa" de Gaston Bachelard
"Batranul si Lupii" de Julia Kristeva
"Alchimistul" de Paulo Coelho
"Sunt Legenda" de Richard Matheson
"The perks of being a wallflower" de Steven Chbosky (nu stiu care e titlul in romana, eu am citit-o in engleza)

Sper ca ti-am fost de ajutor happy

| izvordemunte a răspuns:

Marie Corelli - "Ardath" - absolut superba, despre iubirea dintre un scriitor si un inger, "Thelma" (de aceeasi autoare)
"Quo vadis" - Henryk Sienkewiczs, "Maitreyi" de Eliade

| Alexandra_7361 a răspuns:

Daca ti-a placut Harry Potter, atunci iti recomand si seria "Scoala de vrajitorie " de E. Rose Sabin(are 3 volume :Scoala de vrajitorie, Puteri periculoase si Bestiile ataca )
Apoi daca vrei ceva de aventura si cu putin romance incearca Jocurile foamei (Si volumul 2 - Sfidarea) de Suzanne Collins. Mie mi-au placut enorm, ma apuca 5 dimineata citindu-le Bufnita de Carl Hiaasen
Altceva.hmm...Dragonul maiestatii sale - Naomi Novik, Cartea cimitirului - Neil Gaiman(nu e horror) sau Christine - Stephen King (asta chiar e horror, dar e superba

| checkmybrain a răspuns:

Pai daca ti-a placut A walk to remember, iti recomand:
"Draga John" de Nicholas Sparks
"Jurnalul unei iubiri" de Nicholas Sparks
si in rest d'astea de dragoste nu prea am mai citit. incearca romanele politiste, pe alea mai greu le lasi din mana. Adica iti recomand cam orice carte de Agatha Christie.
pentru ceva mai horror, zic sa incerci Stephen King.
Aa si incearca-l si pe Paulo Coelho: "Alchimistul", "La raul Piedra am sezut si-am plans.", "11 Minute".

| BlueBaby a răspuns:

Toate cartile lui Nicholas Sparkslove struck eu sincer le devorez, mi-a placut si Fiica tacerii de Kim Edwards (nu are actiune sau ceva, este vorba despre viata unei fetite care are Sindromul Down, eu sincer am plans), Yakuza Moon de Shoko Tendo ( este autobiografia unei fete de gangster care pica in prada unui drog extrem de puternic), Memoriile unei gheise, toate cartiile Agathei Christie (politiste), Pasaport pentru moarte-Stefan Marian (asta cred ca o s-o gasesti numai in anti-cariate daca vrei s-o citesti pentru e carte de pe vremea mameilaughing )

| deniii_1832 a răspuns:

Salut! Mie mi-a placut la nebunie Sherlok Holmesbig grin. Titlu este "Aventurile lui Sherlok Holmes.Memoriile lui Sherlok Holmes"de Sir Arthur Conan Doyle
Seria "Amurg" de Stephenie Meyer
"Un vis implinit"de Barbara T. Bradford

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

;) http://www.curcubeu.com/......acere.html bafta!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Incearca seria "Vampirii sudului" de Charlaine Harris
eu una am ajuns la volumul 10 si inca nu m-am plictisit happy

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Incearca seria "Vampirii sudului" de Charlaine Harris
eu una am ajuns la volumul 10 si inca nu m-am plictisit happy

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Pai.eu am citit vara asta 6 romane.sincer superbe :X 1.Castelul din Carpati-jules Verne 2. Dracula-bram stoker 3.Pasaport pentru moarte 4. Zece negri mititei si Crima din orient express de agatha cristie 5. Heidi-fetita muntilor 6. Insula misterioasa...sincera sa fiu.pana acum toate romanele citite de mine de jules verne au fost excelente.incearca si tuwinkinghappy Sper ca te-am ajutat happyhappy:*

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Suflete pereche de cecelia ahern este super desi totusi incepe de la copilaria lor(faza aia nu e prea interesanta) continuo caci va fi super si ii si amuzanta... poate o sa-ti placa

| 7Dany a răspuns:

Desi stiu ca o sa par ca fiind demodat iti recomand sa citesti Noul Testament, ii o adevarata scrisoare de dragoste de la Dumnezeu pentru oameni. Tot ceea ce-ti trebuie ii rabdare si sa nu incerci sa-l fuseresti ca o sa ti se para plictisitor.

| alexel a răspuns:

Incearca Sven Hassel

| Nicholas a răspuns:

Buna. Mie mi-a placut cel mai mult Sherlock Holmes. De dragoste, Doamna Bovary de Gustave Flaubert, Mandrie si prejudecata de Jane Austen, Romeo si Julieta de Shakespeare. Lectura placuta!

| Serre a răspuns:

Elevul dima dintr-a saptea