| greenmoon a întrebat:

Salutari. Cunosc o persoana din Slovacia (Bratislava) care ar dori sa ajunga in Romania (Bucuresti) cu trenul. Din cate stiu, in spatiul european nu este necesar pasaportul. Dar avand in vedere ca Romania nu se afla in spatiul Schengen, banuiesc ca exista si alte controale. Imi puteti spune exact, va rog, daca pe parcursul calatoriei vor exista acestea? Si unde? Si cam cat ar dura (aproximativ)? Multumesc.

4 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Controlul se va face in tren privind existenta cartii de identitate, la granita cu Ungaria. El dureaza circa 20 minute la unguri si 20 minute la romani.Nu este nevoie de pasaport.

| greenmoon explică (pentru Salontanul):

Multumesc mult! happy

Salontanul
| Salontanul a răspuns (pentru greenmoon):

Cu placere!

| Munteanu_Cristian_1975 a răspuns:

Mersul trenurilor include controalele la frontiera, nu dureaza mult, de obicei se uita la buletin si atat. se verifica actele la intrarea in Romania, Curtici cred daca vine prin Budapesta.