Stefan
| Stefan a întrebat:

SAPÎNTA. Celebra prin cimitirul din localitate-cimitirul vesel-, crucile sunt gravate si colorate, textele de pe cruci au o ironie lipsita de rautate. Cine este mesterul care a cioplit aceste cruci?

Răspuns Câştigător
| cutache a răspuns:

Stan patras

4 răspunsuri:
miruna-apostol
| miruna-apostol a răspuns:

Dumitru Pop Tincu este mesterul crucilor din cimitirul vesel de la Sapanta. Stiu ca anii trecuti a fost prezentat la tv o emisiune in care era prezentat modul de "fabricare" a operelor de arta. Creatorul crucilor din cimitirul vesel a obtinut "marca inregistrata" pentru vestitele lucrari de arta.

luciana
| luciana a răspuns:

Prima cruce cioplita si asamblata in acest cimitir ii revine mesterului Ioan Patras, (1908- 1977). cu bine Lucien.

ardnaxur1961
| ardnaxur1961 a răspuns:

Da' ce-i asta, frate? " Cine stie castiga"?

| maryan_5776 a răspuns:

Eu am vazut cimitirul-vesel. e chiar impresionant, am impresia ca e unic in lume...pacat ca nu e cunoscut asa de mult si in strainatate