| Florentina_Silvia_1994 a întrebat:

Sunt în Italia şi vreau să plec în România cu sora mea de 21 de ani, eu am 15 ani, am nevoie de procura parinţilor pentru a mă întoarce din România în Italia?

5 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Da, trebuie sa ai acordul scris, al mamei sau al tatalui!

| alessia5158 a răspuns:

Da, ai nevoie de o declaratie notariala( nu "procura"!) semnata de catre ambii parinti!
Declaratia notariala poate fi obtinuta de la Ambasada sau consulatul Romaniei in Italia(https://roma.mae.ro/node/258)

Ca insotitor al minorului, sora ta va avea nevoie, la iesirea din Romania, de un extras de cazier judiciar :https://www.politiadefrontiera.ro/......ri-59.html

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Nu este adevarat! Pentru ca esti cetatean roman, ai carte de identitate romaneasca, te poti intoarece in tara ta fara procura. Numai la plecare din Romania este necesara procura.

| darrio2007 a răspuns:

Da.Procura la notar cu acordul ambilor parinti si incredintarea ta, ca insotitor, unei persoane majore.In cazul tau, sora ta. Stiu ca mai trebuia precizat in procura data plecarii din tara si data revenirii in tara.Dar nu mai stiu exact daca mai este asta.

| mihai69 a răspuns:

Ca să vii în țară nu ai nevoie decât de carte de identitate sau pașaport valabil. Ca să te întorci în Italia o să ai nevoie de DECLARAȚIE notarială (nu procură) și de un însoțitor major.