| qDani32 a întrebat:

Sunt la bunici in al doilea cel mai nordic sat din toata Romania, ma gandesc sa vizitez Cernautiul din Ucraina, (adica e doar la 30 de km distanta). Limba romana de ajuta cu ceva? Hai nu e majoritara dar mai vorbeste lumea cat de cat?

4 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da, se vorbește, sunt foarte multi romani in Cernăuți, doar a fost a României.

| qDani32 explică (pentru anonim_4396):

De asta si intreb, a fost a Romaniei pentru foarte mult timp. Oricum mersi de raspuns!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru qDani32):

Cu plăcere

| mihai69 a răspuns:

Din păcate, nu știu dacă o să te ajute prea mult. Chiar dacă a fost în România Mare, majoritatea românilor ce trăiau acolo au fost evacuați sau deportați, la școli NU se predă, și după 75 de ani de când e în Ucraina... Chiar și cei care mai știu evită adesea să o vorbească în public.