| 1234568807 a întrebat:

De ce Romania ajuta atat de mult Ucraina avand in vedere cat de mult nu ne suportau ucrainienii inainte? De ce trebuie sa faca scoli speciale pentru ucrainieni la noi in tara daca inainte de razboi in Ucraina a fost absolut interzisa limba romana la ei in scoli? Aproape ca mai e putin si ne pun pe noi sa invatam ucraineana ca sa o duca ei mai bine in Romania, credeti ca Romania ajuta atat de mult Ucraina din simpla prostie?

14 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Nu prea intelegi contextul razboiului din Ucraina nu?
Nu prea intelegi ca ajutorul pe care il ofera UE si NATO Ucrainei e de fapt o desfasurare de forte in fata unei Rusii agresoare. Intelegi de fapt ca orice ajutor dat Ucrainei inseamna un pas in spate pentru ca Rusia sa isi atinga scopurile invadatoare care doar azi sunt in Ucraina, maine pot fi in Moldova, in tarile baltice si cand termina cu ele de ce nu in Romania.

Pe de alta parte chiar crezi ca merita comparatia intre un scandal etnic legat de predarea unei limbi in scolile de granita si un razboi in care mor oameni nevinovati pentru preaslavirea unui dictator?

| 1234568807 explică (pentru suntserios):

Daca ar fi avut si ucrainenii aceeasi gandire sufleteasca daca ar fi fost vorba de noi era perfect, dar de ce acei oameni nevinovati vin la noi daca ne urasc atat de tare? nu cred ca ai fost in ucraina inaintea razboiului sa vezi cat de mult erau discriminati romanii acolo, eu sincer nu le plang de mila acelor oameni ''nevinovati''

| 1234568807 explică (pentru suntserios):

Trebuia sa te duci acolo inainte de razboi sa vezi cat de denigrat erai, iar acum toti romanii pupa in fund ucrainienii saracii de ei, o sa ajunga sa aiba mai multe drepturi decat noi la noi in tara

| suntserios a răspuns (pentru 1234568807):

Ai pus "nevinovati" intre " ca si cum sa iti cada o bomba pe casa e o pedeapsa buna pentru faptul ca se uita urat un ucrainean la tine cand treceai granita.

| sierra1 a răspuns:

Nu sesizezi trendul?

Dușmanul dușmanului meu, mi-e prieten!

| 1234568807 explică (pentru sierra1):

La romani e un trend foarte mare sa ii consideri pe dusmani prieteni, la fel cum e si cu cei din republica moldova, am vazut de nenumarate ori situatii in care cei de acolo ii jigneau pe romani in ultimu hal, si romanii dupa le zic ''fratii nostri moldoveni'', din pacate Romania ori nu realizeaza ca prietenii ii sunt dusmani ori se face ca nu realizeaza

| Drimmero a răspuns:

Umanitatea si omenia bate orice interes politic, suntem oameni si impartim aceeasi planeta, in cazul de fata acelasi continent, sunt vecinii nostri. Cum putem fi nepasatori in fata unor oameni nevinovati care fug din calea bombardierelor, rachetelor si proiectilelor cu copiii in brate cu 2 haine pe ei nestiind unde vor ajunge si ce se va intampla cu ei? Scandalurile dintre Romania si Ucraina sunt accentuate de rusofilii care s-au activat in ultima perioada. Orice neintelegere intre noi si Ucraina se va rezolva diplomatic, asta conteaza mai putin acum, oamenii astia au razboi pe cap unde rusii ii terorizeaza, Ucraina trebuie felicitata pentru ca e un baraj uman in fata rusilor si ii tin la distanta in scopul lor de a face si alte victime, cine stie ce ii mai trece handicapatului de putin prin mintea aia bolnava. Ucraina trebuie ajutata oricat este nevoie atat de occident cat si de tarile vecine care sunt binevoitoare atat cat pot ele. Nu mai fiti carcotasi si rusofili, in locul Ucrainei putea fi oricine inclusiv Romania, norocul nostru a fost ca nu suntem vecini geografici cu rusia si ne-am putut rupe mai repede decat altii si ne-au luat americanii sub aripa lor facand asta imposibilitatea oricarei tari sa ne atace vreodata.

| 1234568807 explică (pentru Drimmero):

Acum ai dreptate, am intalnit si ucrainieni de treaba, dar totusi tara aia ramane o tara la fel ca rusia la gandire

| Freya1 a răspuns:

Și eu cred ca e exagerat sa construiești chestii pentru străini, când poate nu ai pentru ai tai.

E greu sa ii și condamni pe romani din doua motive.Sunt mulți prosti de buni ca asa le e construcția.Si sunt mulți ce vor sa fie cât mai ospitalieri având în vedere ca sunt singuri străini în număr atât de mare ce vin și stau la noi.Ca noi suntem obișnuiți doar sa plecam noi pe la alții, iar atunci încercăm sa ne comportam cum alții nu se comporta cu noi când plecam în alte tari.

Bine, nu ii luam în considerare pe politicienii ce fura sau își rotunjesc veniturile cu toate treaba asta cu războiul.

| 1234568807 explică (pentru Freya1):

''Sunt singurii straini ce vin si stau in numar cat mai mare la noi in tara'' dar de ce oare? de ce vin la noi daca ne urasc atat de tare? eu zic ca de nevoie din cauza razboiului, au atatea avantaje in tara dusmanului, din pacate traim intr-o tara vanduta strainilor, nu mai avem nimic al nostru, nicio mandrie, totul e pentru straini

| Freya1 a răspuns (pentru 1234568807):

Mulți stau pentru ca aici își permit, si li se oferă ajutor.Altii stau pentru ca la ei în tara au bani, iar noi fiind mai săraci aici le merg afacerile mai bine, alții pentru a fi cât mai aproape de casa pe când se va termina războiul.Sunt multe motive.

Banii, bunurile, oameni și averile noastre sunt date la străini.Ca pe la noi nu vezi sa vina famili cu bani din America, Germania etc sa lucreze la sparanghel cum fac ai noștri la ei.Multi nici nu știu unde e românia sau o știu doar ca pe tara aia ce le da bani, lemne, oameni pentru munca periodic.

| AdioTPU a răspuns:

Din solidaritate. Solidaritatea la nevoie se cunoaște.

| DonEnnioSalieri a răspuns:

D-asta Ungurii sunt peste voi ma, nu pun interesele altui popor mai presus de interesele tarii.

| suntserios a răspuns (pentru DonEnnioSalieri):

Aha, cum a facut Ungaria cu politica aia populista cand a pus poporul mai presus, politica care i-a adus cea mai mare inflatie din toata Europa? sau poate cum interesele poporului ungar au fost mai presus cand a crescut pretul petrolului si acum benzina la ei e asa de scumpa incat ajung sa ia benzina din Romania?