Tu ce fel de turist eşti?

Într-un oraş turistic (la Roma, Paris, Atena...) este foarte uşor să deosebeşti turiştii de oamenii locului: primii sunt agitaţi şi cară după ei un aparat foto, iar ceilalţi sunt relaxaţi şi evită pe cât posibil zonele aglomerate. Dar cum nu toţi „băştinaşii” respectă regulile pe care le-am enunţat anterior, nici toţi turiştii nu sunt stresanţi. Iată câte feluri de turişti există după mine, om cu experienţă în domeniu:

1. Turistul Agitat e mereu transpirat şi cară un ghiozdan mare în spate plin cu hărţi, dicţionare, mâncare şi apă. Face poze la orice i se pare lui că e monument istoric, chiar dacă nu ştie exact ce semnifică.  Nu se abate de la traseul turistic.

2. Turistul Planificat îşi pregăteşte fiecare detaliu al vacanţei cu luni bune înainte: hotel, restaurante pe care să le încerce, obiective pe care să le viziteze. Nu ratează nimic şi bifează fiecare oraş „ca la carte”

3. Turistul relaxat se descurcă la faţa locului, nu îşi face foarte multe planuri şi se pierde pe străduţe, vizitând şi zone care nu sunt neapărat turistice.

4. Turistul spontan pleacă cu primul zbor spre orice destinaţie nimereşte şi e fericit oriunde ajunge. Se adaptează la orice condiţii.

Tu în care categorie te încadrezi?

Mai multe detalii despre vacanţe, hoteluri, restaurante şi cele mai tari destinaţii găseşti pe Plimbarescu.ro

Cu drag,

Plimbarescu

7 răspunsuri:
NOname
| NOname a răspuns:

Un melanj între relaxat și spontan.

| Anonima264 a răspuns:

Turistul planificat!

| ZK a răspuns:

Turist planificat.Îmi place să ştiu că totul e în regulă când merg undeva.

| YahooMail a răspuns:

Turist fericittongue

| AleAlbu a răspuns:

Turistul relaxat happy

| oliviaa29 a răspuns:

Turist Relaxat ^.^

| 1999777999 a răspuns:

Turist comercial!
Stiu ca nu se afla acolo, da imi place comertu happy