| Alexandruuu2709 a întrebat:

Unde este mai greu sa ajungi, în SUA sau în Canada? Dar practic nu prea are logica ce am întrebat ca daca o luam asa Canada e în America.

14 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Cu bani si VIZA de TURIST poti ajunge oriunde in lume!

suntserios
| suntserios a răspuns:

Și Canada și SUA sunt ambele in America.

Ca și turist e mai ușor de ajuns in Canada că nu ai nevoie de viza.

| Alexandruuu2709 explică (pentru suntserios):

NU AI NEVOIE DE VIZA PENTRU CANADAA?!? Deci nu cred… pai si daca vreau sa ma duc în Canada ce trebuie sa fac atunci? Sa mi iau bilet de avion si gata?

| suntserios a răspuns (pentru Alexandruuu2709):

Cetățenii români care călătoresc în Canada pe cale aeriană, în scop turistic, de afaceri sau pentru vizitarea unor rude/prieteni, pentru șederi neîntrerupte de până la 6 luni, trebuie să solicite și să obțină, în prealabil, o autorizație electronică de călătorie (Electronic Travel Authorization – eTA

Atât ai nevoie

| Alexandruuu2709 explică (pentru suntserios):

Pai si ce este aia o autorizatie electronica de calatorie? Poti sa explici te rog? Si îti dau funda

| suntserios a răspuns (pentru Alexandruuu2709):

E ca un fel de viza dar care se obține online și pe loc și teoretic se acorda tuturor

| Alexandruuu2709 explică (pentru suntserios):

Si unde online trebuie sa aplic pentru asta?

| suntserios a răspuns (pentru Alexandruuu2709):

Nu știu. Nu am fost in Canada. Da și tu un search pe google.

Răspuns utilizator avertizat
| vreausastiusieu a răspuns:

Canada e in continentul nord-american. Nu confunda continentul cu SUA careia romanii ii spun scurt "America". Sunt tari diferite, cu legislatii diferite. Mai mult, "americanii" (locuitorii SUA) au nevoie de viza ca sa intre in Canada.

| suntserios a răspuns (pentru vreausastiusieu):

Eee hai

For tourist visits to Canada of less than 180 days, U.S. citizens do not need visas.
Canada International Travel Information