| Mihaita15 a întrebat:

Unde sa fac un cont ca sa pot scoate bani in strainatate? Cum se face? Doar in Europa poti scoate,Uniunea Europeana? Banii din cont trebuie sa fie euro, daca am lei si merg la un automat ii scoate in euro sau ce moneda vreau.Nu cred ca e logica in ce am scris dar sper sa intelegeti.Multumesc

Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Fa-ti, la orice banca, un card pentru care sa precizezi ca vrei sa il folosesti si in strainatate. Va fi Visa sau Mastercard, cu litere emboasate. Fa-l in lei, vei putea scoate, de la bancomat, lei in Romania si moneda locala in marea majoritate a tarilor (in toate din Europa si America de Nord si in majoritatea celor din America de Sud, Asia si Africa). Singura problema este ca, atunci cand scoti in strainatate, cursul este destul de prost (de exemplu, acum ai putea scoate in Uniunea Europeana Euro la un curs de aproximativ 5 lei) si ca vei avea si un comision destul de mare.

6 răspunsuri:
| Mihaita15 explică (pentru Brigaela):

Dar daca il fac in euro, si as scoate de pe el 100 euro cam cat mi ar incasa pentru ca scoat acei bani?

Brigaela
| Brigaela a răspuns (pentru Mihaita15):

Destul de mult, fiindca e comision interbancar. Dar nu mai pierzi la cursul de schimb

| Mihaita15 explică (pentru Brigaela):

Deci ar fi mai bine in lei si sa scot in moneda din acea tara, pierderea e mai mica la cursul valurar? Si cum se numesc aceste automate pentru strainu?

Brigaela
| Brigaela a răspuns (pentru Mihaita15):

Nu, scuze, nu am fost clara: cel mai bine este sa faci contul in moneda in care vrei sa scoti. In cazul in care contul e in euro si scoti intr-o tara care are ca moneda euro, vei plati numai comisionul (care este mare). De scos poti scoate din orice bancomat, oricum se considera a fi alta banca

| Mihaita15 explică (pentru Brigaela):

Care e diferenta dintre visa si mastercard? Dar dintre un cars si unul debit?

Brigaela
| Brigaela a răspuns (pentru Mihaita15):

Nu exista mari diferente intre Visa si Mastercard, sunt pur si simplu firme diferite, asa cum sunt Adidas si Nike. Sunt la fel de acceptate in Europa si America, deci nu conteaza de care iti faci.
Cardul de debit este acela in contul caruia nu exista decat banii pe care ii pune cineva acolo (tu, salariul de la angajator, alte persoane care iti dau bani). Este mai putin secuyrizat, nu este acceptat peste tot la plata, dar poti scoate din el din orice bancomat. Insa anumite siteuri si magazine e posibil sa ti-l refuze.
Cardul de credit este legat de un cont in care banca iti ofera o suma pe care o poti folosi oricand. Dupa cheltuire, trebuie sa o returnezi, fara dobanda intr-un anumit interval, cu dobanda dupa aceea. Sunt mai sigure si sunt acceptate oriunde