| Feelings14 a întrebat:

Urgent! Ca si minor, 17 ani, pot merge cu autocarul singur? daca da, ce acte trebuiesc facute? am citit la diferite agentii ca nu e voie, desii totusi cunosc minori care calatoresc singuri.

4 răspunsuri:
| ombladon a răspuns:

Ce acte iti trebuie ca sa cumperi un bilet de autocar?laughing

| Feelings14 explică (pentru ombladon):

Ma intereseaza actele pentru a pleca singura din tara.

| pietrean a răspuns:

Cu autocarul poate merge orice copil.Tie iti trebuie un raspuns, deoarece vrei sa mergi in alta tara.
Daca tara face parte din UE, poti trece granita doar cu buletinul, dar sa ai 18 ani impliniti,daca nu face parte,iti trebuie pasaport, viza.
Minorii, nu pot trece granita, in nici-o situatie, singuri.Doar insotiti de parinti,sau daca sunt cu o ruda(bunici,matusi unchi,prieteni de familie ai parintilor), iti trebuie o procura de la notar, prin care parintii, isi dau acordul in fata notarului, incredintand copilul, persoanei straine.

| epurasu a răspuns:

In tara da! peste hotare doar cu consintamantul parintilor dat in fata notarului si insotit de o persoana majora!