| anonim_4396 a întrebat:

Daca esti minor, ai voie sa treci granita de unul singur? ce acte iti trebuie sau ce conditii trebuiesc indeplinite?

6 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Minorul nu pate iesi din tara singur.
Este nevoie de un act de identitate (carte de identitate sau pasaport) si o declaratie (nu procura) a ambilor parinti, autentificata de un notar public, prin care isi dau acordul sa pleci in strainatate si indica un insotitor major. Acesta poate fi, dupa caz, soferul masinii sau personalul de bord de pe avion sau tren.

| purplestar9494 a răspuns:

Procuri din parte ambilor parinti pasaport si viza eventual

| JansonLupu a răspuns:

Poti trece granita doar daca parintii tai iti fac o hirtie numita PROCURA laughing) in limba rusa pe cineva ex eu am fost la Italia si pentru a trece de Romania trebuia sa dau prokura si pasaportul romnesc dar Atentie! sa iti faci procura de acolo de unde ai pasaportul romanesc...

| Pinka18 a răspuns:

Nu poti sa treci granita fara un adult sad

| ciudatu91 a răspuns:

Trebuie sa ai pasaport si o hartie cu acordul parintelui

| Pinka18 a răspuns (pentru ciudatu91):

Da o hartie de la notariat numita procura dar trebuie sa il mai insoteasca cineva care are peste 18 ani cand trece granita