| gabimaris a întrebat:

V-ati ratacit pe drumurile patriei?
Interesant este ca, daca nu ai o harta actualizata in dotare (harta sau GPS performant) risti sa bajbai luand de baza indicatoarele rutiere!
Este jale la capitolul indicatoare in tara asta!

10 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sigur ca da! Dar daca se vorbeste limba romana, reusesti s-o scoti la capat! Noi am inventat formele fara fond, sa nu uitam!

daniela
| daniela a răspuns:

Eu cred ca nu stii ce vorbesti. La noi sunt super semnalizate drumurile... Incerca o Bulgaria unde totul e scris cu litere slavone si toate drumurile duc la Sofia

daniela
| daniela a răspuns:

Eu cred ca nu stii ce vorbesti. La noi sunt super semnalizate drumurile... Incerca o Bulgaria unde totul e scris cu litere slavone si toate drumurile duc la Sofia

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mie mi s-a intamplat sa ma invart intr-un giratoriu de cateva ori in Cluj.Ma intorceam din Italia, unde la fiercare iesire din giratoriu erau placute cu nume de localitati, sa stii pe unde sa o iei...In Cluj nu era nici urma de asa ceva...Am mers pe prima iesire din sens si am intrebat un taximetrist mai departe... Dar am fost in Ucraina si am vazut ca e mai rau...Pe indicatoare erau trecute numele localitatilor in limba lor, care nu prea seamana cu a noastra...Eu aveam o harta in romana, care nu avea aceleasi denumiri, GPS-ul nu recunostea nimic, parca eram uitati de lume...Am mai vazut si cateva fete de ucrainieni ...brrr,m-am speriat si mai tare. E cam aiurea sa nu te poti descurca intr-o tara cu ajutorul indicatoarelor... daca nu stii nici limba, esti pierdut. In Ungaria am patit la fel, toate indicatoarele erau in maghiara...ne-a trecut prin minte sa iesim de pe autostrada sa putem vedea satele...Am vazut un semn 'Kijarat'( daca asa se scrie) si am iesit de pe autostrada, crezand ca Kijarat e un sat.Am ajuns intr-o benzinarie, unde nimeni nu stia engleza si nu ne-am putut intelege deloc. Le tot spuneam 'Kijarat' si ei ne aratau drumul spre autostrada laughing. Enervati, ne-am intors la autostrada si ne-am continuat drumul. Cand am ajuns acasa, am aflat ca 'Kijarat' inseamna 'Iesire' laughing

| gabimaris explică:

Mustateaim, ai dreptate, ideea e sa intrebi pe cine trebuie, sunt unii care raspund chiar daca nu stiu si-atunci situatia devine stresanta si chiar amuzanta, daca mai ai chef sa razi dupa ce ai pierdut timp si combustibil tot cautand!
Am auzit si chestii de genul: "daca stiai ca esti prost, trebuia sa stai acasa", adica esti prost daca nu cunosti toate drumurile? N-ar fi mai bine sa pleci totusi de acasa in speranta ca te mai destepti un pic chiar daca esti prost?

constantaproca
| constantaproca a răspuns:

Dar ca GPS sa-ti indice traseul aiurea?

| gabimaris explică:

Constantaproca, sigur ca si GPS-ul poate indica gresit grumurile neavand update cu hartile de ultima ora, cu schimbari de sensuri ale strazilor si de devieri de traseu din varii si diverse motive! De-asta ziceam eu despre GPS-urile performante care fac singurele acest lucru sau au deja in soft ultimele noutati!

| megatrial a răspuns:

Daca ai net la telefon poti sa verifici trasee si sa localizezi diferite obiective turistice au rutiere pe www.harta-online.com

| macarale a răspuns:

Nu am nimerit odata iesirea din targu mures spre sibiu... dar era 3 dimineata si eram pentru prima data in tg.mersi. opresti la prima benzinarie si intrebi laughing

| sorin a răspuns:

Noi nu avem harti la GPS-uri asta e adevarul, suntem praf pana si la acest capitol.