| tectonik a întrebat:

Din ce parte se citesc indicatoarele rutiere?

10 răspunsuri:
| alessia5158 a răspuns:

Din partea dreapta a soferului

| CosteaVlad a răspuns:

Conform definiţiei, indicatoarele rutiere se citesc de jos în sus, şi de la stânga la dreapta. PUNCT. Scurt şi concis...

| Roby67 a răspuns:

Te referi probabil la "oprirea interzisa" spre exemplu. Se citeste de la stanga la dreapta, daca are sageata asa -> este de la indicator inspre tine, si daca este invers, dupa indicator.

Răspuns utilizator avertizat
| vladix a răspuns:

Din partea din fata, ca pe partea din spate nu arata nimic.

| Dutzulescu a răspuns:

De pe ambele parti (stanga si dreapta) deoarece ti se adreseaza (sunt orientate catre tine) de exemplu "depasirea interzisa" poate sa fie si in stanga si tot tie ti se adreseaza. Sper ca am inteles intrebarea. Daca este vorba de ceva de genul "coborare periculoasa" atunci de la stanga la dreapta (exact cum citesti, panta de pe indicator coboara de la stanga la dreapta). Numai bine!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

@alessia5158 depinde in ce tara te afli. Daca te afli in Marea Britanie?

| yan a răspuns:

Din ambele parti si te uiti in fata lui.( nu in spate)