| anonim_4396 a întrebat:

Salur, cum pot invata mai repede indicatoarele rutiere? Pe 5 septembrie am picat a 2-a oara sala tot cu 21 ca si prima oara din cauza indicatoarelor

https://www.scoalarutiera.ro/......lucrari/79

https://www.scoalarutiera.ro/......gricole/50

Cel din prima imagine mi-a picat a 2 a oara si cel din a 2 a imagine mi-a picat prima oara si am facut confuzie intre ele

Răspuns Câştigător
| nyoentox2002 a răspuns:

Fă chestionare la greu asta e cel mai bun sfat, dar nu pe școala rutiera, fa pe aplicația DRPCIV pe magazin play, făceam multe chestionare, cam cate 20-30 pe zi, și pe notam pe fiecare, cate le luam cu 22 cate 23, 24, 25, 26 și câte le picam!
Eu am avut bulan și am luat sala din prima, dar am picat traseul, sala e ușoară dar traseul e mai puțin mai complicat, trebuie sa te gândești in 7 locuri, dar mai știu cazuri când unul a luat sala din a 3a și traseul din prima, sunt alții care sunt mai buni pe teorie, iar alții mai buni pe practica!
Spor la sală și la traseu

| vlllaaddd a răspuns (pentru nyoentox2002):

Pe drpciv fac si eu si le iau cu 24-25-26 dar nu imi prea pica indicatoare...

| nyoentox2002 a răspuns (pentru vlllaaddd):

Pai nu fă pe e-drpciv, caută doar DRPCIV pe magazin play

5 răspunsuri:
| relian a răspuns:

Mda, faci confuzie pentru ca tu banui ca inveti asa automat.

Semnele astea trebuie sa le imparti, deja is ele impartite pe categorii, daca intelegi ce spun.
Adica semnele care is triungi, asa cum e cel din poza 2, is semne de avertizare, deci cand vezi un semn de ala triunghi, te avertizeaza ceva, ori ca circulatia pe drumul ce intri are priopritatea, ori ca circula carute, biciclete etc

Semnele rotunde, alea is de interzicere, apoi vezi ce au in interiorul lor, asa stii cui este adresat acel semen.
Daca ai carte de asta de semne, banui ca ai, cauta la inceput si sigur scrie ce am spus eu mai sus, adica forma lor arata categoria din care fac parte, de avertizare de interzicere, etc.

Nu mai stiu sigur, dar eu asa parca imi amintesc ca is laughing tu sa fii sigur cauta si vezi, ai carte aia din care inveti.

Asa este f usor de tinut minte.Triunghi hopa gata e avertizare, rotund, ups interzicere, si tot asa, patrat bla bla.

Eu asa cred ca trebuie sa le tii minte mai usor.Cauta si tu observi, desi eu asa zic ca is semenele astea, pe categorii.

| VerginicăVacăGrasă a răspuns:

Pe strada

| despremasini a răspuns:

Pune pe 2 pereti 2 panouri : Panou STANGA desenezi indicatoare cu cercuri rosi=INTERZIS.Pe panou DREAPTA indicatoare cu triunghiuri rosii =ATENTIONARE. Invata SEPARAT FORMELE GEOMETRCE SI CULORILE.