| Lasatunumele a întrebat:

Vara asta o sa plec cu avionul in Milano, si am 16 ani. Am vazut ca noua legislatie nu lasa copii de sub 16 ani sa calatoreasca fara insotitor. Ce as putea face sa plec singura cu avionul? Am nevoie de o procura? Si pe asta de unde o iau?

5 răspunsuri:
| DamaryRocha a răspuns:

Hi! Parerea mea este sa iei pe cineva cu tine.

| WhiskyandCoke a răspuns:

Eu merg in Anglia, si am 15 ani. Iti trebuie de la notar procura, si am impresia ca iti pot da un insotitor doar pe parcursul zborului, ca apoi sa te ia o persoana incredintata de la aeroport.happy

Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Care noua legislatie ca este din 2005, respectiv L.248/2005, art.30, cu modificarile ulterioare, citez:
"ART.30.(1)Organele poliţiei de frontierã permit ieşirea din România a cetãţenilor români minori numai dacã sunt însoţiţi de o persoanã fizicã majorã, în urmãtoarele cazuri:

d)minorului care este titular al unui document de cãlãtorie individual sau, dupã caz, al unei cãrţi de identitate şi cãlãtoreşte însoţit de o altã persoanã fizicã majorã i se permite ieşirea în aceleaşi condiţii şi împreunã cu aceasta numai dacã persoana însoţitoare prezintã o declaraţie a ambilor pãrinţi sau,
dupã caz, a pãrintelui cãruia minorul i-a fost încredinţat prin hotãrâre judecãtoreascã rãmasã definitivã şi irevocabilã, a pãrintelui supravieţuitor ori a reprezentantului sãu legal, care sã cuprindã acordul acestora cu privire la efectuarea cãlãtoriei respective de cãtre minor, la statul sau statele de destinaţie, la perioada în care urmeazã sã se desfãşoare cãlãtoria, precum şi
datele de identitate ale însoţitorului respectiv.
(5)Poate avea calitatea de insotitor si o persoana anume desemnata din cadrul unei societati comerciale autorizate, in conditiile legii, sa desfasoare activitati de transport international de persoane."
Fata de aceste prevederi legale este necesar ca parintii sa mearga la un notar public si sa dea o declaratie, autentificata de acesta, in care indica ca insotitor personalul de bord de pe avion, indicand compania aviatica si nr. zborului. Daca parintii sunt in strainatate pot da declaratia la o reprezentanta diplomatica a Romaniei din tara respectiva (Ambasada ori Consulat). Numai bine!

| FaraoneSicilianu a răspuns:

La procura cred, eu am avut acelasi problema cand eram mai mic, dar nu stiu in Romania cum e legea

| FaraoneSicilianu a răspuns:

Cred de la notar, si eu am avut problema asta cand eram mai mic, dar in Romania nu stiu cum functioneaza...