| anonim_4396 a întrebat:

Vreau sa merg in elvetia cu avionul la fetita mea pot sa merg cu cartea de identitate

8 răspunsuri:
daniela
| daniela a răspuns:

Stiu ca nu ni se cere viza dar accesul e tot cu pasaportul
Incepand din 23 februarie 2004, cetatenii romani pot circula fara viza in Elvetia.
"Cetatenii statelor celor doua parti contractante, titulari ai unui pasaport valabil, care nu intentioneaza sa ramana mai mult de 90 de zile, intr-o perioada de sase luni, sau sa desfasoare o activitate lucrativa pe teritoriul statului celeilalte parti contractante, pot intra, pot ramane si pot iesi din acest teritoriu fara viza". - 25 februarie 2004
Cetatenii romani pot sa calatoreasca in Elvetia fara viza, in conformitate cu Ordinul ministrului afacerilor externe nr. 519/2004 pentru intrarea in vigoare a Acordului dintre Guvernul Romaniei si Consiliul Federal Elvetian privind eliminarea reciproca a vizelor, semnat la Berna la 15 decembrie 2003 (M. O. nr. 331/16. 04. 2004).

| cristim24 a răspuns:

Nu

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Http://www.tpu.ro/......atorile-2/

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Se poate happy m-am interesat la atlassib trebuie sa ai pasaport sau buletin. din 2... 1

| kllass a răspuns:

Suna la 021. 9590 Politia de frontiera si intreaba acolo. E cel mai bun raspuns pe care il vei primi.Nu ai vrea sa ajungi in vama si sa afli altceva decit iti vor spune ei.

| marioBARCELONA a răspuns:

Cred ca Elvetia are un regim special la acest capitol comparativ cu restul Europei.Eu am mers pana in Spania doar cu cartea de identitate.Indicat este sa ai pasaportul la tine sau si mai indicat este sa intrebi la ambasada.
O zi excelenta!

| trifsandu a răspuns:

In ELVETIA poti intra doar cu pasaportul (sint sofer si umblu pe acolo). Deci daca vrei sa mergi acolo sa ai pasaportul la tine

| toto a răspuns:

In Elvetia nu poti intra cu cartea de identitate.Ai nevoie de pasaport atat pentru tine cat si pentru fiica ta.