| Pitic a întrebat:

Vreau sa merg in Grecia -Thasos, ma puteți ajuta cu câteva sfaturi, indicatii?
Nu am mai fost plecat din țara si nu stiu daca am sa ma descurc, familia se bazează e mine sa conduc si sa vorbesc engleză acolo.
Ce ziceți e chiar așa greu sa găsim cazare când ajungem? sau sa rezervam ceva înainte?

2 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Rezervarea este indicata, si daca nu mergi cu grup organizat.
Engleza? Va trebui sa cauti parteneri cunoscatori sau sa ceri informatii de la receptia hotelului, taximetristi etc. care lucreaza cu multi straini.

| mihai69 a răspuns:

Păi ar fi bine să te informezi exact despre ce vrei să afli. Oricum, ca linii mari ai nevoie de:
- un traseu până acolo. Google maps e prietenul tău! dar și sait-urile de călătorii și impresii turistice. Recomand amfostacolo.ro
- nu aș pleca la drum fără să am cazare asigurată, așadar - DA! faceți rezervare din timp. Fie prin booking.com, fie printr-o agenție, fie direct la hotel. Cum anul ăsta a fugit lumea de Turcia, majoritatea s-au reorientat pe Grecia și asta nu doar că a mărit prețurile aici, ci a dus la creșterea gradului de ocupare și e riscant să mergi să cauți ceva la fața locului.
- învață și câteva expresii în greacă; efharisto (mulțumesc), ohi / ne (nu / da), yasas! (bună, salut!) și alte câteva te vor ajuta mult, chiar dacă după aia continui într-o limbă străină.