| Vlad112233 a întrebat:

Salut,am 20 de ani si vreau sa merg la lucru în Germania,mai exact vreau sa merg ca livrator colete,am permis categoria B,experiența un an, jumate,imi place sa conduc,nu am mai lucrat niciodată ca curier,ce sfaturi imi dati?
Merita nu merita, e greu, trebuie de știut o limba straina?
Înțeleg putina engleza cat sa ma descurc, ma tem ca nu o sa ma descurc,
Mssss!

9 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Stii bine limba germană?

| Vlad112233 explică (pentru CristiDinBucuresti):

Am spus, stiu engleza, cat sa ma descurc

| CristiDinBucuresti a răspuns (pentru Vlad112233):

Acolo nu acceptă decît Germana, nu engleza ca nu toti vorbesc si inteleg engleza, nici tu nu stii engleză fluent sa vorbesti, un curier trebuie sa stie bine limba orasul ca ti se da coletul si adresa, cum o gasesti daca tu nu stii limba germană? Tu nu intelegi ce i ti spun ăia ei nu inteleg ce i întrebi tulaughing, asa ca cel mai bine fa te curier aici in Româ nia dar daca nu sti strazile si adresele o sa ti fie greu dar macar sti limba ai gps te mai îndrumă oamenii pe strada, dar in Germania nu te vad facînd curierat, plus ca nu te angajeaza ei ca la interviu nu stii ce sa le spui in limba lor. Germana, apuca te de invatat limba germana inainte sa pleci la ei, fa un curs aici si in 6 luni un an inveti germană dar trebuie sa te straduiesti sa o inveti ca lumea.

| Vlad112233 explică (pentru CristiDinBucuresti):

Nu e adevărat,m-am mai documentat și în unele locuri nu este obligatoriu limba germana,poate doar cuvintele de baza pe care le înveți usor,cei drept da este mai ușor dacă știi germana, dar nu este obligatoriu, înainte sa dezinformezi oamenii, informează-te mai bine, mss!

| mi25 a răspuns (pentru Vlad112233):

CristiDinBucuresti are dreptate. Este adevarat, sunt locuri de munca in Germania unde nu ti se cere sa stii germana, dar in calitate de curier, cum te intelegi cu beneficiarii? Nu te angajeaza nimeni la asemenea munca daca ai doar categoria B.

| CristiDinBucuresti a răspuns (pentru Vlad112233):

Ba da este asa cum am zis eu nu stii limba nu ai ce cauta in Germania, dar de ce nu te angajezi aici in Romania curier.

| Vlad112233 explică (pentru CristiDinBucuresti):

M-am mai documentat și mai mult ai dreptate, trebuie germana, nu ma angajez pentru ca na, bani,... vreau sa strang bani, nu sa trăiesc de pe o zi pe alta

| CristiDinBucuresti a răspuns (pentru Vlad112233):

Ai vazut ca nu te am mintit, dar nu mi ai raspubs la intrebare de ce nu vrei aici in Romania sa te angajezi curier.

| Violleta2022 a răspuns:

Trebuie sa stie limba germana, ca sa poti discuta cu clientii, la predarea coletului, sa-i pui sa semneze, sa le ceri un act de identitate samd.
Engelza se cere numai al nivel corporational, cand firma unde lucrezi are clienti englezi, dar pentru curierat postal, se cere limba locala, ca sa poti comunica cu locatarii Germaniei.
In orice caz, nu cred ca poti fii angajat ca curier postal, fara sa ai vechime in soferie. 1 an este doar pentru incepatori.