| lili23 a întrebat:

am si eu o curiozitate. I-a vazut cineva pe cei de la firmele de salubritate ridicand gunoiul din asa zisele tomberoane pentru reciclare? Daca da, chiar se "obosesc" sa le ridice cu masini speciale (plastic, sticla, hartie) sau le arunca la gramada?

Răspuns Câştigător
| hippiemuslim a răspuns:

Sincer, daca ar face-o ar consuma mai multa energie si ar folosi mai multa resursa umana decat daca ar lasa produsele sa se dezintegreze printr-un proces natural, chit ca dureaza 200-300 de ani. Pana cand nu se gaseste o metoda care sa aduca cu adevarat profit, e inutil sa reciclezi. Costurile de reciclare sunt platite de noi, totul fiind in interesul firmelor.

1 răspuns:
| Zenithf a răspuns:

Daaa, sigur. Dar nu la noi, numa prin strainataturi. Tot ce se face la noi este doar de ochii lumii, in final ajung toate in aceeasi rampa de gunoi. Mai bine era pe vremea lui Ceausescu, ca sticla, hartia si fierul erau reciclate, sticlele si borcanele erau refolosite...
Acuma numai REMAT face ceva adevarat in privinta asta, si alte firme mai mici care colecteaza hartie si alte materiale reciclabile.