| frenkie a întrebat:

Bună! Săptămâna viitoare, marți, am prima activitate de voluntariat și într-adevăr, simt o anxietate puternică. Fundația care organizează activitatea are în grijă mai multe persoane, iar o mare majoritate dintre ele suferă de sindrom Down. Recunosc că nu am aproape nici o cunoștință legată de acest sindrom și nu am întâlnit niciodată persoane din această categorie, însă mi-am dorit să particip la o astfel de activitate de voluntariat deoarece știu că mi-ar fi utilă. Așadar, voiam să cer celor care fac voluntariat și au trecut prin situații și interacțiuni prin care urmează și eu să trec să îmi dea niște sfaturi. De ce aspecte ar trebui să țin cont și ce ar trebui să știu înainte să particip la o activitate de acest fel?

1 răspuns:
| dullcat a răspuns:

Buna.Am facut si eu destul voluntariat prin liceu, dar in cadrul acelor ong-uri nu erau activitati care sa implice si persoane cu sindrom Down.Te sfatuiesc sa citesti artiole pe internet despre prejudecatile pe care le infrunta, despre cum sa interactionezi cu astfel de persoane astfel incat acestea sa se simta in siguranta, ajutate, intelese etc.

De exemplu : https://ea.md/......own-video/