| anonim_4396 a întrebat:

Vad multe persoane sufera de anxietate/depresie.De ce? A cui e vina?

62 răspunsuri:
| Mosotti a răspuns:

Vina este a geneticii, sunt gene defecte care comanda formarea unui creier cu probleme, iar aceste probleme isi vor face prezente efectele in timp, chimia creierului se deterioreaza lent, iar cand s-a deteriorat destul apare caderea uneori brusc, e ca o cladire de fier pe care ploua, in timp se erodeaza si cand a ruginit prea tare, pica brusc cand pui o greutate mai mare acolo, problema nu a inceput atunci, si nici greutatea aia nu e cauza.

Ca dovada, daca luam trei elevi care dau admiterea in liceu, toti pica, unu se sinucide, altul sufera asa si asa, altul zice "lasa ba, aia e, invat mai bine si dau la toamna sau la anul", deci la acelasi factor de mediu reactioneaza diferit in functie de chimia creierului cat de strong este. Deci sa lasam vrajelile ca de la mediu, ca de la nu stiu ce, mediu e doar declansatorul sau agravatorul. Omu e programat sa treaca peste toate astea, altfel nu mai supravietuia de mult daca de la nu stiu ce chestii aparea depresia si anxietatea. Orice suferinta traita de om nu are voie sa-l coboare sub anumita limita suportabila.
Dar cand apare boala atunci suferinta devine insuportabila, de aia 90 % din suicide sunt in depresii (dar se spune asta de ce doar in depresie sunt cele mai multe suiciduri? Unde?).

Asa ca tratament, cu tratament luat din pripa sansele sa scapam de depresie si anxietate sunt mari, si atunci dupa aia ramanem bine fara tratament. Medicul decide oricum. Iar faza ca vaaai m-a facut leguma, vaaai mi-a fost mai rau, aia nu e propaganda de facut contra medicatiei pentru ca la unii merge un medicament, la altul nu, unii medici dau corect tratament, altii nu dau, deci e irelevant.

| anonim_4396 explică (pentru Mosotti):

Si mie cum mi o sarit depresia ce o aveam de peste 10 ani? Ca de tratament nu prea m-am tinut l-am intrerupt de 5 ori din cauze financiare si acum de cand iau bilobil pentru tinitus mi o sarit brusc depresia si gandurile de sinucidere da anxietatea generalizata imi da teroare da pot sa o controlez da crede-ma ca 70-80% de pe TPU nu ar avea curaj sa iasa afara din casa singuri cu o asa anxietate dar depresia era si mai crunta cand reuseam sa ma ridic din pat simteam ca am realizat ceva maret.sa nu mai zic ca stau si langa un bar unde vin multi nebuni asa i ca depresia are remisii o sa revina? Ce trebuie sa fac sa nu revina? Sau nu am cum? ce e programat nu se mai poate schimb si trebuie sa aceptam? Cand luam tratament antidepresiv era 0 aveam rezistenta in schimb ma ajuta cu snxietatea sa o depasesc putin. eu nu aveam capacitate de munca de cateva luni de cand niste prieteni mi au inradacinat mai rau anxietstea si depresia biserica m. Lor. cred ca o sa ma razbun intr o zi si le fac felu la toti din cauza unui tigan am ajuns cu aceasta anxietate terifianta. ah si am devenit si putin mai sociabil si tupeist.

| Mosotti a răspuns (pentru anonim_4396):

Da, ce sa faci? Sa te tratezi, sa iei corect un tratament cat zice medicul si scapi, altfel se poate agrava sau croniciza. Trebuie un trat bun, poate ce ai luat nu a mers tie, cand nu merge nimic e depresie rezistenta, dar te mai ajuta pe anxietate. Nu te lua dupa prietenii care habar nu au de domeniu. Nu ai ajuns asa din cauza unui tigan, aia a fost doar scanteia, ai ajuns asa de la creierul tau care oricum ti-o pregatea si iesea la suprafata pana la urma si fara motiv. Ptr ca altii in aceiasi situatie nu aveau nimic, doar se enervau si atat.

In general o depresie netratata nu remite ci ori ramane asa ori se agraveaza, nu te juca ca ai o viata de trait. Nu e nevoie sa te razbuni ca nu e nimeni vinovat ca ai avut o problema tu la creier. Trebuie sa te duci la un medic bun sa testati n tratamente pana o ia, nu renunta asa usor, ce costa? De ex cipralexu e 35 lei lunar tratamentul, ce mare chestie? Si majoritatea antidepresivelor.
Unii cu tratament bun isi revin, scot tratamentul, apoi dupa un timp revin, la altii nu mai revine, e diferit fiecare om.
Anxietatea aia nu trebuie sa o controlezi, trebuie sa dispara complet, altfel te chinuie inutil.
Spune si mie mai exact ce tratamente ai incercat, sa vedem.

| anonim_4396 explică (pentru Mosotti):

Xanax si seroxat dar nu am luat decat putin si am intrerupt din cauza banilor si la munca nu puteam ca depresie era severa si anxietatea era nasoala da vad ca acum e mai ok da ai dreptate nu e buna razbunarea mai ales ca sunt multi si nu e nici moral fiecare isi va primi pedeapsa pentru raul facut. seroxat nu era ok pentru depresie in schimb pentru anxietate ma ajuta putin. o sa incep sa citesc puterea prezentului cartea aceea is curios sa vad daca ma va ajuta da sunt constient ca am nevoie de tratament indelungat fara intrerupere

| Mosotti a răspuns (pentru anonim_4396):

Degeaba citesti, pai doar seroxat ai luat? Pai de aia nu esti tu ok, xanaxu e pentru anxietate si e benzodiazepina care nu recomandata pentru tratament indelungat, de la el ti-a mai trecut anxietatea, nu de la celalalt, nu iti merge seroxatul! Pai mai..cat dracu costa seroxatu ala pe luna? Cateva zeci de lei, ce naiba, cum adica din cauza banilor?
Ce pedeapsa sa primeasca, pentru ce? Ce au facut?

Mai e testat asa:
1 - Cipralex
2 - Serlift sau Zoloft ca e tot aia
3 - Prozac dar asta se da mai rar
Astea din categoria SSRI care merg doar pe serotonina, sunt bine si pentru anxietate si depresie si efectul apare abia dupa o luna de luat zilnic, eu nu stiu daca tu seroxatu l-ai luat o luna.
Apoi mai e pe dopamina si noradrenalina:
1 - Elontril (Bubropion), asta se asociaza bine cu unul din cele de mai sus.
Alte clase de antidepresive:
Valdoxan, Remeron (mirtazapina), Trittico dar asta e mai slab. Primu nu e direct pentru anxietate ci pentru aia data de depresie.
Deci eheee mai ai drum de facut, nu renunta.
Pasii sunt asa:
1 - Se da un AD (antidepresiv), daca nu merge:
2 - Se asociaza cu altul din aceiasi clasa, de ex Cipralex cu Serlift
3- Daca nu merge, se da un AD din alta clasa
4 - Daca nu, se asociaza doua AD-uri din clase diferite, de ex Cipralex sau Serlift ori seroxat cu Bubropion
5 - Daca nu, se asociaza un AD cu o doza mica de antipsihotic, antipsihotic care in doze mici e antidepresiv.

Cam asa e, insa in general din a doua sau maxim a treia incercare, merge treaba. Eu am experienta 10 ani in asta, am si eu o depresie si anxietate, am colaborat cu medici, psihologi, am analizat n cazuri, dosare, deci imi permit sa spun. Ce am zis aici e o indrumare, medicul va spune exact. Nu iti nenoroci viata pentru cateva zeci de lei pe luna pe care trebuie sa-i dai. Nu te lua dupa aia care zic sa nu te duci la doctor ca daca va fi mai rau, ei nu au treaba cu tine. Si dovada, ai de 10 ani depresia si anxietatea.

| anonim_4396 explică (pentru Mosotti):

Da seroxat costa 30 de lei si xanax undeva la jumate problema e alta consultul acolo platesc de fiecare data 80 de lei bani am avut da nu am fost serios nu mi-am pus sanatatea pe prim plan nu alte chestii. Da pai in timpul asta eu nu luam tratament capu face, capu trage. pai din ce vad eu tu ai cunostinte in playlist, la astia de pe TPU degeaba le spui ce sa faca ca nu pune in practica unii din ei nu au avut niciodata prieteni nu judec nici eu de cateva luni nu am dar trebuie si noi sa avem o initiativa pastilele te ajuta da nu iti pune totul pe tava unii am vazut ca iau antidepresive de ani buni sunt legume nu au tratat cauza doar efectul. unul pe net zicea ca de la anxietate o poti da in psihoza daca e o anxietate agitata si netrata ani de zile ce parere ai? Sau o fi si ala freak big grin

| Mosotti a răspuns (pentru anonim_4396):

Ba da, pastilele face sa duca totul de la sine, cauza am spus-o mai sus, nu ai citit atent inseamna. Practica asa arata, ala e freak, nu poti da in psihoza daca nu ai gene care predispun la schizo mai bine zici, nici sa vrei nu poti. Ramane cu anxietate si se agraveaza, cu depresia si se agraveaza, dar tot depresie ramane. E adevarat ca poate fi depresie psihotica dar si aia e alta categorie, insa diferenta intre psihoza depresiva si aia schizo e ca in schizo ai halucinatii adica nu te prinzi ca nu e real, in depresia psihotica ai halucinoze adica te prinzi ca nu e real. Cine are schizo intra cam direct in ea, ca dupa aia daca e in faza negativa are depresie, sau de la medicatie, asta e altceva. Nu pun in practica treaba lor, eu am zis ce e de zis, pe Facebook am adus si doctor in grup, si el confirma ce spun. Doctor psihiatru verificat pe romedic cu acte (pot da si nume la o adica ca mi-a permis), e prietenul meu. Daca nu vor sa se trateze, nu vor viata inapoi, nu e vina nimanui, si se iau dupa toti neavizatii care le zice sa nu ia trat, si ei abia asteapta sa auda asta.

Si daca mai stau ei mult asa, pot deveni netratabili si si-au ratat viata de tot, deci, exista si acest risc.
Adica astia au facut 11 ani de carte, teste, etc, si unii "doctorii e prosti baaa, stie doar sa dea pastile astia da-i dreacu ma", si lumea pune botu.

| anonim_4396 explică (pentru Mosotti):

Nu prea duc de la sine drept dovada sunt utilizatatori care urmeaza ani tratament antidepresiv si tot in casa stau rupt de realitate, trebuie si noi sa facem ceva altfel nu merge sau cine stie din ce cauze au rezistenta la antidepresive pastilele dau un impuls da nu iti aduce femeia la usa sau room service tu o faci si cand nu iti da nici impuls nu inteleg de ce le mai luam ani de zile.nu stiu eu am un psihiatru bun da nu m-am tinut eu serios de tratament.

| Mosotti a răspuns (pentru anonim_4396):

Iar nu ai citit atent, am zis ca la unii merge la unii nu merge un tratament, unii au depresii rezistente altii nu au, nu cont ca la altii nu merge, poate merge la ceilalti, deci nici tu nu te-ai tinut de trat, de ce? Ai luat tu trat ca la carte si n-a mers? Lasa-i pe altii! 66 % din cazuri se rezolva, celelalte sunt depresii rezistente deci ghinion, sau nu s-a incercat tot ce se putea incerca. Ca intai trebuie sa treaca depresia si anxietatea cu trat, apoi automat omu are vointa, energie, motivatie si va rezolva problemele, asta e ordinea, nu pe dos, ca nu merge cu sistemul oprit sau redus destul, deci nu poti lupta sa-ti aduci femeia la usa sau ce zici tu acolo.
Ca daca pica energia, vointa, dorinta si motivatia, adios. Poti zice ca nu merge daca tu ai facut ce zice medicul ca la carte si nu ti-au mers 1-6 tratamente! Vorbesti pe cazul tau individual, nu gataaa n-a mers la altii motiv sa nu iau nici eu si gata, te-ai consolat.
Se schimba trat pana o ia, asta este. Multi iau 1-2 ani trat si dupa aia nu mai iau si stau bine de ani de zile.

Si chiar daca aparent la un factor de mediu bun urca aparent treaba, cand e ceva negativ pica sub limita normala, plus ca starea e oricum instabila. De ex unu okey pica de la un 3 pana la minim 0, un depresiv pica tot de la 3 la un -4, deci oricum depresia este acolo. E doar un exemplu, 3 fiind starea acceptabila. Aceste trat daca nu mergeau, nu mai aveau vanzare.

| anonim_4396 explică (pentru Mosotti):

Pai si daca au nu inteleg de ce continua tratamentul e vb de ani de zile de tratament si efect 0 ei nu vad asta? Eu am luat 1-2 luni si sa ameliorat considerabil depresia da cred ca mai eficient a fost bilobil decat cele 2 asta e parerea mea, sau toate 3 la un loc sau pliat bine cert e ca, cand luam xanax si seroxat pe depresie nu mergea de cand iau bilobil se vad rezultatele, bilobil mi l-a dat pentru tinitus orelistul da e ok si pentru depresie

| anonim_4396 explică (pentru Mosotti):

Ziceai ca psihiatri au 11 ani ca alea, ca alea ca stiu ei ce stiu si ce ti am zis eu ca sunt superficiali se confirma la utilizatoru BBBBQ cand spune ca o fost diagnosticata gresit acesti psihiatri nu sunt zei ei dau uneori diagnostice ca pe pian fara sa faca diferentiere nu generalizez da nu mi se pare sa iti puna o boala grava care nu are legatura cu a ta si nici nu te intteaba ce simptome ai si tratamentele zic eu nu vindeca ele au rolul de a amorti depresia si anxietatea de a calma nu de a vindeca sunt atatia care au luat tratament si dupa ce o oprit sa remis deci gresesti tu aici eu nu cred ca s-a vindecat careva complet de o depresie cronica nu cred! La cel mai mic caz nefericit depresia revine nu ai cum sa scapi de ea are perioade cu remisii te inveti sa traiesti cu ea cu urcusuri si coborasuri, memoriile si imaginatia iti creeaza problemele anxioase de acest lucru mi-am dat seama si eu unde ti atentia corpul iti traieste emotia respectiva, daca atentie iti este atenta in abstract adica in memorie si imaginatie, adica trecut si viitor, trupul iti traieste emotia respectiva, a niste ganduri ele sunt fictive nu-s reale nu sunt in fata ochilor tai
Este ceea ce ai facut in trecut si cam ce vei face in viitor dar sunt ganduri despre trecut, ganduri despre viitor sunt din abstract ele nu exista.de ex memoria nici ea nu este pura pentru ca nu iti poti aduce gandurile de ieri de la ora cutare, iti aduci aminte actiunile pe care le ai facut dar starea ta, gandurile tale, emotiile tale care le ai avut nu ti le mai aduci aminte, asa ca astszi cand te gandesti la ziua de ieri la ora cutare ce stare ai avut nu iti mai aduci aminte si atunci o sa inventezi deci nici memoria nu msi este pura psihologu de ex te baga in alte povesti de ex sa vada de unde ti problema din copilarie si iti spune hai sa te vddem unde iti vei imagina tu ca fei fi peste 1 an de zile deci el deci el te baga in abstract in loc sa te scoata din abstract ei iti spun sa traiesti prezentul te invata cu da nici ei nu stiu cum sa ramana in prezent nu degeaba sunt psihologi care se duc la alti psihologi
Psihologul nu doar ca nu iti rezolva problema ci ba chiar ti o adancesc
Psihologu care te duce in trecut si viitor iti inradacineaza anxietatea cam asa e si cu depresia deci doar asa scapi daca iti indrepti atentia catre prezent. depresia cronica nu se poate vindeca cu pastile cum le lasi cum revin dupa o perioada neplacuta mai ales daca ramai cu atentia in trecut si viitor. cel mai bine stie utilizatoru alintiger el are depresie de asta si ia de multi ani pastile apa de ploaie si se simte rau daca avea rexistenta i se schimba da tot nimic. depresiile sunt 2 feluri psihice si organice degeaba o tratezi tu depresia psihica cand ea provine de la organ de ex hipotiroidismul psihiatru nu stie chestia asta si trateaza doar efectul nu si cauza asta inseamna din pct meu de ved diferentiere si medic foarte bun care te intreaba ce mai ai nu care iti da diagnostic anpulea fara sa te intrebe ce simptome ai ca nu e el nostradamus e ca pe pian cu diagnosticurile nu e 100% treaba ta tu ai punctu tau de vedere eu pe al meu.dar sa stii ca odata ce depredia o devenit cronica pe viata ramai cu ea nici o pastila nu te scapa nici un psihiatru

| Mosotti a răspuns (pentru anonim_4396):

Raspunsul e, de fraieri continua aiurea, in momentul in care vezi ca nu merge, te duci dupa o luna doua si medicu sa schimbe. Vezi ai luat doua luni si s-a amliorat, daca luai mai mult era posibil sa ramai bine fara trat. Nu stiu daca scoti bilobilu ce se intempla! Ce ai luat alea doua luni de s-a ameliorat, daca cu seroxat si xanax nu a mers? Cat timp a trecut de cand au trecut alea doua luni dupa care s-a mai ameliorat considerabil depresia? Adica pana acum zic. Sa nu cumva sa te simti mai ok inca de la alea doua luni de antidepresive, iar de fapt bilobil sa nu faca nimic, vom vedea. Ca nu e musai sa revina repede, poate reveni si dupa 2-3-4 luni dupa lasare trat, sau poate ai ramas asa cu progresul ala, si esti boier, deci trat te-a ajutat si daca scoti bilobil sa ramai la fel.

| Mosotti a răspuns (pentru anonim_4396):

Este corect ca-s destui medici tampiti, eu ma refer la aia care isi faca datoria, nu aia care nici nu te intreaba ce simptome ai, dar am uitat sa specific, insa daca nu te intreaba pleci, nu stai la acel medic, zic la general.
Exista doua tipuri de persoane, una care dupa o perioada de tratament remite complet depresia, persoane care trebuie sa ia tratament toata viata, este corect, dar fara tratament ii ia dracu orice ar face, nu tine vrajeala care o zici.
Depresie cronica, NU trebuie sa ajunga cronica, sa se duca din timp la inceput, eu de aia zic, normal ca daca e cronica e mult mai greu de tratat. de aia am zis ca daca pierd timpul, e mai rau apoi. Dar uite se ia dupa unu ca tine, ca altul, nu se duce la doctor si si-o ia pe coaja.
Citeste si tu cum functioneaza un antidepresiv din clasa SSRI, SSRE (Coaxil), SNRI (Cymbalta), NDRI (Bubropion), IMAO (Tranylcypromine), RIMA (Moclobemide), Nassa (Mirtazapine), sa vezi ca nu e vb de amorteala, ti-am dat si nume sa nu mai cauti care cui clasa corespune. Mai si Agomelatine care e mai aparte.

Sa vad eu ala care trebuie sa ia trat mereu ce face fara, raspunzi tu daca se sinucide sau daca devine netratabil cu orice medicatie ar lua?

Parerea ta pe ce se bazeaza? A mea din practica, cazuri studiate, farmacologie, colaborari cu medicii.
Gandurile urate vin de la depresie si anxietate, ele le fabrica, nu e nici un abstract, un om sanatos nu le are. Ca vrei tu sa te minti, asta este altceva, dar daca-ti face bine, este okey.

| anonim_4396 explică (pentru Mosotti):

Eu prin raspunsurile pe care le am dat ziceam sa mearga desigur ca trebuie sa mearga la specialist daca crede ca are afectiuni psihice si recomand sa nu amane cum am amanat eu si sa aiba soarta mea eu imi asum sunt constient ca nu trebuia sa aman. "depresia cronica nu trebuie sa sjunga cronica " corect! Da odata ce o ajuns dracu te o luat e doar celui care o asteptat. Si nu, nu te minti fiindca ti am explicat cum e cu anxietatea daca ramai in prezent si nu traiesti din trecut si viitor esti ok dar tratsmentul da trebuie luat anxietatea tocmai de acea sa declansat ca acel om se gandeste mereu la ce a fost si ce va urma e foarte greu sa ramai constant in prezent doar maiestrul eckart stie da nici el in totalitate.si eu nu aveam ceva la creier inainte de momentul nefericit cu gipsy's gresesti! Dupa ce am avut probleme am inceput sa am o avut grija "el" nu stau sa spun ce s-a intamplat de asta ziceam sper ca raul sa se intoarca asupra lui fie el karmic fie divin. toate cele bune!

| anonim_4396 explică (pentru Mosotti):

De ce nu te ai facut psihiatru? De ce iti place asa mult acest domeniu?

| Mosotti a răspuns (pentru anonim_4396):

Deci sanatosu traieste in prezent fara sa vrea, nu poate a se gandi la trecut si viitor si sa aiba traiti negre, depresivu si anxiosu zice in parc "aaa nu mai sunt copil, ce bine era cand eram, aaaaa ca mosii aia o sa ajung eu? VAI", e tipic bolii, prezentul nu exista. Aveai la creier si inainte, problema incepuse lent de mult, ai simtit cand eroziunea a ajuns la un nivel critic, e doar o iluzie ca a aparut in momentul ala. Si la mine a fost la fel, ca si eu sunt patit. Si chiar daca la inceput e putin, tot cu mult inainte a inceput degradarea pana sa simti nasolul fie si ala putin. Lasa-l pe eckart ala, ca asta e fapta, practica dovedita, nu stia probabil ca si ala cine stie ce devia de la adevar, sincer nu stiu ce a zis, dar banui ca asa a fost, dar poate nu, nu pot sustine sigur ce nu stiu. Nu se intoarce nici un rau asupra rromului, nu mai sta in iluzie. Isi vede de treaba lui si isi va vedea mai departe. Divinu e o iluzie ca sa mai consoleze pe cei cu probleme. Asta e, ti-a facut-o, ce sa facem acum.

| Mosotti a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu m-am facut ca avand si eu ceva depresie nu m-am simtit in stare sa invat atata, pai de aia imi place, am descoperit ca-mi place din nevoie, am inceput acum 10 ani sa studiez.

| anonim_4396 explică (pentru Mosotti):

Exista prezentul nu sti tu sa il traiesti daca ai fi stiut nu aveai probleme de ce ai depresie sau avut?

| anonim_4396 explică (pentru Mosotti):

Raspuns mosotti : e tipic bolii, prezentul nu exista nu-i nici de mirare de ce ai avut orobleme tu nu stiai sa faci diferenta intre trecut, prezent si viitor acum momentu asta traiesti trecutu si viitorul sau prezentul? Eu zic prezentul fiindca tu mananci azi, acum, nu ieri sau maine

| Mosotti a răspuns (pentru anonim_4396):

Cum sa nu existe prezentul? Oricine face diferenta intre trecut, prezent si viitor, eu stiam limpede diferenta, chiar aveam jurnal si scriam ce si cum. Nu eram beat sau drogat, ori fraier sa nu fac diferenta.

| Mosotti a răspuns (pentru anonim_4396):

Tu pe ce baza vorbesti? Depresia e o boala care-ti fura motivatia, dorinta, vointa, ambitia, nu te mai bucura chestiile care te bucurau inainte, iti pica tonusul si altele, documenteaza-te te rog. Cand trece, automat te bucuri cum zici tu de prezent, nu mai stai pierdut la regretat trecutu si la avut frica de viitor. Dracu stie de ce am avut, prima data a aparut la 12 ani jumate, a remis un an jumate complet de la sine, apoi a reaparut la 16 ani, probleme genetice, mediul nu se schimbase absolut deloc ca sa zici ca depindea de mediu, era o depresie endogena deci fara legatura cu mediu. Asta e, tot asa nu m-am tratat la timp si am dat de dracu, ca tot asa multi ziceau ca nu e cazu, ca e o prostie, ca da-i dracu de medici. S-a tot agravat lent.

| anonim_4396 explică (pentru Mosotti):

Iauzi ce zice ioneasca intr-un raspuns. Ca de la o depresie grea o poti da in schizo, e adevarat?

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru anonim_4396):

De la prea mult tuamni-tuamni sigur o dai in schizo.

| Mosotti a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu e adevarat, schizo e o boala separata in care se intra direct, depresia poate fi un efect al acestei boli daca boala se manifesta prin simptome negative adica apatie, lipsa emotii, etc, sau de la tratamentul acestei boli. Este adevarat ca poate incepe cu o depresie adica sa inceapa deja sa se manifeste efectele negative, dar nu este depresie clasica si e deja inceputul direct al bolii schizo. Simptome negative adica apatie, lipsa motivatie, emotii, indiferenta, si cand apare si halucinatii adica simptome pozitive, aterizeaza la spital si are deja schizo daca in 6 luni mai face inca doua crize psihotice din astea. De la o depresie grea ajungi sa fie la fel de grea mereu sau mai grea ori ajungi sa te sinucizi daca nu tratezi mai repede si la timp.

Cel mai nenorocit efect al unei depresii netratate poate fi anhedonia adica lipsa placerii, si apatia adica lipsa de emotii, ca asta nu prea se poate trata! Tonus jos adica tristete, anxietate, agitatie, insomnie, astea se pot trata, in general astea apar primele, de aia nu trebuie ajuns in ultima faza. Bine, nu la toti, la multi si depresia grea ramane cu tonusul jos, ganduri de suicid si restul, doar ca devine f greu tratabila sau deloc. Daca dai in apatie si anhedonie nu mai vrei nimic nici macar sa te sinucizi, e groaznica faza aia. Faptu ca esti trist, ai emotie negativa dar ai! Inca mai merge sistemul. Dincolo nu mai ai nici negative, esti o masina rece doar, aici nu am inteles eu cum de nu ii deranjeaza pe cei in cauza, adica lipsa emotii e lipsa placere, iar lipsa de placere ar trebui sa doara, dar in fine.

Am avut la analizat un caz la psiholog deci o fata care ar avea asta, zicea ca nu simte nimic, ca nu are nici o emotie, ca e izolata, nu vrea nimic, nu ii pasa de nimic. I s-a pus diagnostic de schizo cu simptome negative, ca unii se grabesc sa puna acest diagnostic. Pana aici logic este. Dar se ducea la munca cica trebuie, mai si zicea ca ii e f greu dar trebuie. S-a banuit ca pacienta minte ca ar avea apatie si anhedonie pentru ca daca ai, nu te mai intereseaza ca trebuie sau nu, nu te mai intereseaza ca ai ce manca sau nu, deci apare intrebarea "de ce trebuie?". Vroia pensie si atentie tipa. Dar s-a dat de gol cu munca, asta e. Diagnosticul s-a retras, a ramas fara pensie si s-a facut si de ras in fata cunoscutilor, familiei.

| Mosotti a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Ce inseamna tuamni tuamni?! Si oricum ce o fi, nu dai in nici o schizo, daca nu ai gene defecte, cucu, nu faci boala. Exact cum apare la cei ce au acest ghinion, apare din senin la un moment dat in general pana in 30 de ani.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Mosotti):

Tuamni-tuamni = dumnezeita cronicizata.

| Mosotti a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Aaa pai e invers, aia cu schizo dau in delir mistic si casuna pe religie si dumnezeu in prostie, e tipic, sau aia cu tulburare bipolara, nu toti, dar multi.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Mosotti):

Bolile psihice si dumniedzaii merg mina in mina...

| Mosotti a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

DA! Pai insasi credinta asta in ceva iluzoriu si faptul ca nu vede anapodeala si ca nu se pupa cu faptele, indiferent cate argumente faptice le-aia rata, deja e psihoza intr-o masura sau alta, eu am zis si am si explicat ce si cum. Nu se zice ca e asa, caci a convenit societatii si s-a ajuns la un acord tacit sa nu fie categorisit asa, insa este psihoza, a crede in ceva ireal, nu conteaza ce e acel ireal ca religie ca orice, e acelasi principiu. E o predispozitie naturala, am explicat si asta, dar si de ce, dar e tot aia, nu cont ca e natural sau nu. Un om care nu are asta, nu crede decat in concret si observa mediat cand ceva nu se pupa cu realitatea, si chiar daca inainte nu stia, cand afla, isi schimba eroarea de gandire, nu intra in caracteristica psihozei "oricate argumente arati, fapte si tot, cel in cauza nu valideaza".

| Celcestietot a răspuns:

Este vina acestui secol plin de tehnologie. Oamenii din trecut crezi ca sufereau asa? Eu sincer chiar nu cred asta. Majoritatea nu poate trai fara telefoane, fara retelele acestea de socializare, iar asta este foarte trist. Mai bine comunicam cu cei din viata reala.

| anonim_4396 explică (pentru Celcestietot):

Trebuie sa recunoastem ca si tehnologia vine cu avantajele ei.

| Celcestietot a răspuns (pentru anonim_4396):

Vine, dar la capitolul socializare în mare parte cred că greșim.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Celcestietot):

Nu e vorba de telefoane si de retele sociale, da-le naibii. E vorba de a putea mult mai usor sa vezi ce se intampla in jur. Crezi ca pe cei din zonele neatinse nu ii apuca depresia daca vedeau live cum ciuma bubonica omoara milioane in alte parti? Asta doar ca sa dau un exemplu.

| Mosotti a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Ii lua pe dracu depresia, daca erau sanatosi genetic, erau asa putin umiti si cu parere de rau dar atat, intrau in panica daca ii atingea pe ei chestia cu ciuma, dar chiar si asa unii sunt super strong si ce o fi o fi, isi asuma fara prea multa panica. Asa zisii aia de fier care trec peste orice, nesimtitii, dar astia sunt mai rar ce-i drept. La necaz mare fac infarct sau altele dar nu depresie. Aveam antrenoru de la sala in 2007 care s-a trezit cu glicemia 500 in loc de sub 100 cat trebuia, zic e "Si nu te-ai speriaat? Sa nu mai mananci dulciuri, sa fie posibil sa orbesti", el zice "si ce sa fac acu sa plang? Aia e, ce o fi o fi", deci nu avea domne omu treaba. Si avea 135 kile deci mancau, la 1 m si 80 inaltime, deci cam obez omu desi facea sala, deci iti dai seama cat manca.

Omu s-a adaptat, a tinut regim, insulina si nu are treaba. Astia sunt aia sanatosi. I-a murit mama, era asa putin trist doar, "si ce daca ma jelesc ii aduc inapoi? Nu are sens omule, asta este, mergem inainte". De fapt el simtea ca nu-l afecteaza necazurile prea tare, nu ca alegea el sa nu sufere. La patru zile de la inmormantare, radea si glumea la sala ca si inainte. Nu ca altii ca fac depresii, plang in prostie si asa mai departe luni de zile.

| TamplaruAnisoara a răspuns:

A lor! Își plâng de mila fara încetare alimentând astfel boala. Toată viață mea si a fost foarte grea, nu mi-am plâns de mila si nici nu m-am bucurat când altora le-a fost mila de mine sau m-au compătimit. Am căutat sa trăiesc ca si când nu as fi trecut prin greutăți si acesta a fost leacul meu.Acum am scăpat de greutăți poate si pentru ca am ales sa trăiesc după voia lui Dumnezeu si dieta vegetariana.

| Celcestietot a răspuns (pentru TamplaruAnisoara):

Nu în toate cazurile este vina lor. Dacă au ajuns așa din cauza altora și nu mai pot face mare lucru?

| Mosotti a răspuns (pentru TamplaruAnisoara):

Tu nu stii cu ce se mananca subiectul dar dai o parere, foarte interesant, cate cazuri clinice ai studiat, cate farmacologie ai studiat? Vrei sa facem un test cu depresogene? Te bagi? Sa te vad eu ce faci dupa, cand o sa-ti plangi de mila si o sa te simti ca dracii. Simulam o depresie temporara. Va dati mari fara sa cunoasteti despre ce e vorba. Depresogen este inversul antidepresivelor. Poti sa ti tu dieta vegetariana pana nu mai poti ca nu conteaza. Hai ca la soricei s-a reusit sa fie depresati, te rezolvam repede, vb eu cu medic, semnezi si aia e, daca vrei iei si bani, nu e problema. Dupa aia ce o fi o fi, ai semnat! Ca si cand se test medicatia se ia voluntari si ii platesc aia, dar pe raspunderea lor.

Prima data va fi asa:
O sa-ti pice tonusul, apoi poate si energia dar inca mai vrei sa faci sa dregi si te vei opune asa zis-a vointa. Dupa aia iti va pica motivatia complet, vei constata ca nu mai are nici un sens sa te opui, ca nu mai ai de ce, poate apare si anxietate, insomnie. Vrei?
Esti ok ca esti sanatoasa, zi mersi! Asa cum am zis in mesajul trecut, asa cum esti tu ar trebui sa fie un om sanatos, trece cam peste orice.

| anonim_4396 explică (pentru Mosotti):

Este sanatos da superficial si mie superficialitatea imi suna a... Ma abtin! Ai fi surprins sa stii cate pets sanatoase judeca fara sa cunoasca e plina tara de romani ca astea in tara asta nebunu te face nebun sau hotul striga hot e grava situatia.

| TamplaruAnisoara a răspuns (pentru Mosotti):

Eu nu ma încred in om (medic) nici daca sunt bolnava, cu atat mai puțin sa facă experiente pe mine. Adevărul este ca dieta face minuni ținând cont ca tot ceea ce mâncam ne constituie. Citește "Biblia alimentara" de Mencinocovschi si vei vedea ca toți aditivii alimentari au efecte adverse care provoacă boli neurologice sau psihice. Ori, reacțiile adverse din alimente sau medicamente țin pana la scoaterea lor din hrana noastră, iar daca nu le scoatem, reacțiile adverse, respectiv, problemele de sănătate se vor agrava intru-cat in organism toxicul se acumulează tot mai mult iar organismul este neputincios sa le elimine.Cine dorește sa facă acest experiment ( sa trăiască sănătos fara toxine) se va convinge singur.Si nu-i va părea rău.

| Mosotti a răspuns (pentru TamplaruAnisoara):

Si de ce nu toti care mananca la fel au depresii si anxietati? Tocnau ca nu toti au vulnerabilitatea. E-urile este corect ca-s toxice si pot duce la cancer si la alte afectiuni, insa nici nu apare la toti. Si pana la urma cam tot are aditivi, E-uri, pana si legumele in Turcia rosiile cresteau un tuburi, dificil sa mananci doar sanatos. Poate nu ar avea painea aia proaspata deci nu alea la ambalaj, dulceata, dar pana si graul ala, fructele sunt crescute cu prostii.

Dar daca esti bolnava zic la general de ce nu te increzi in medici? Dupa ce te ghidezi? Eu unul m-am ghidat si dupa studiul personal.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru TamplaruAnisoara):

Nu iti putem dori decat sa tratezi o septicemie sau un cancer cu metastaze multiple in stagiul 4 prin post si rugaciune ca sa mai eliberam totusi planeta.

| TamplaruAnisoara a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Un medic geriatru a afirmat intr-un interviu ca "leguma romanului este porcul". Oare nu acestia concurează la eliberarea planetei nu numai de oameni dar si de porci. Dumnezeu a dat omului creier pentru a se folosi de el spre binele sau.Pana si animalele au " cunoștințe " in ceea ce privește hrana lor. Si nu se abat de la ea.Dar omul,care are posibilitatea sa studieze chiar mai mult decât un medic, pentru ca el se rezuma doar la specialitatea lui, nu dorește nici sa studieze, nici sa aplice ceea ce afla de la alții cu privire la nutritie, sau la tratamentele naturiste. Argila, propolisul, usturoiul sunt doar trei din cele mai importante produse pe care trebuie sa le ai permanent in casa si sa le folosești nu numai ca tratament ci si ca prevenție. Cine procedează astfel, își ia adio de la septicemie, posibil si de la cancer.

| TamplaruAnisoara a răspuns (pentru Mosotti):

Citește ce i-am răspuns lui GabiDumitrescu ca sa nu mai repet.
Adevărul este ca adventiștii nu cercetează Biblia doar pentru a afla informații pentru sănătatea sufletului, ci si al trupului, pe lângă cele necesare pentru mântuire. Editura "Viață si Sănătate" tipărește nu numai Biblii ci si cărți despre sănătate, nutritie, cărți de bucate vegetariene si altele. Mai sunt si alte edituri ca: "Păzitorul Adevărului" sau "Adevăr Divin" care si ele au cărți de genul.
Cat privește hrana sănătoasă este adevărat ca va trebui fie sa o produci in gradina ta, fie sa o procuri de la fermieri care o produc bio. Dar adevărul este ca suntem comozi, ca sa nu spun leneși, sau iresponsabili.

| Mosotti a răspuns (pentru TamplaruAnisoara):

Dupa tine trebuie sa ramanem in evu mediu, da-i dracu de porci, sa manance ei acelasi lucr de 1000 ani, noi mai vrem sa ne si simtim bine, nu doar sa traim sa muncim si sa mancam paine cu mamaliga. Doar ca da, trebuie fara chimicale, aici este marea problema. Aceste otravuri in primul rand produc cancere in timp, nu la toti insa. Si da, ai dreptate, pot produce orice boala ca daca-ti intra in corp otrava iti ataca orice.

Bunica mea a facut cancer de la zaharina de exemplu. dupa un consum zilnic de 5 ani, punea aiurea 5-6 pastile pe zi in iaurt. Sigur de la asta, ca inainte nu avea, nu am avut in familie cancere. A facut ditamai tumora cat portocala la cec adica unde se intalneste intestinul gros cu cel subtire, evident ca dupa operatie corpu nu a mai rezistat si a murit fiind o operatie f grea, avea 85 ani dar totusi era f ok din celelalte puncte de vedere, mai putea trai! Si zaharina e declarata ca potentiala cancerigena, a tras lozul ghinionist fiind printre cei ce au prins canceru.

| Mosotti a răspuns (pentru TamplaruAnisoara):

Aia cu biblia e vrajeala si am deschis un subiect azi la conversatii sa arat ce rol are religia, dar ai dreptate cu alimentatia, si daca omu se naste sanatos, se poate defecta de la otravurile din mancare, poluare. Aaa, si inca ceva, aveti grija astia care spalati cu detergenti de miros in prostie, va paste cancer! Stati 24 din 24 si inhalati mirosul ala toxic chimic, de la haine, cearsafuri, etc. 90 % spalati cu asta, eu iau detergent ecologic fara miros, se numeste Dermalin, e lichid la farmaciile Sensi Blue si e si pentru copii in special. Mirositi de ma trasneste in cap de vomit tot din mine, si cand merg pe strada hainele si in case, inainte detergentii nu aveau mirosul ala asa puternic. Ca dovada ca in locuri selecte NU pute a detergent.

| TamplaruAnisoara a răspuns (pentru Mosotti):

Zaharina,dar si ceilalți îndulcitori artificiali care se găsesc in absolut toate dulciurile din comerț, fie sucuri fie prajituri, biscuiți etc.

| Mosotti a răspuns (pentru TamplaruAnisoara):

Da! In afara de Stevia care ar fi naturala. Partea buna este ca daca pune zahar care e natural, ti-o iei repede si 101 % adica te ingrasi, daca pui zaharina sau altele, mori peste 10-15 ani si gata sa zicem, sau ai norocu sa nu faci cancer, dar nu te chinui obez, a doua e de preferat, asta e. Ca a ma abtine sa ma placeresc culinar nu-s de acord, eu beau destul suc Fanta de lamaie zero, nu ma intereseaza ce se va intampla, dar acum nu ma ingras. Insa daca ar pune stevia peste tot, ar fi f bine.

| TamplaruAnisoara a răspuns (pentru Mosotti):

Eu nu folosesc nici un fel de chimicala. Spăl rufele cu săpun făcut in casa iar pentru baie săpun cu miere si propolis. Si asta de 20 de ani.
Cat privește Biblia, nu e nici o vrăjeală. Si păcatele au consecințele lor chiar aici pe pământ. Numai ca va place sa păcătuiți.
Zaharul consumat in exces îngrășa. Sau daca suferi de hipotiroidie. Altfel este indicat ca hrana pentru creier. Este adevărat ca ar trebui luat din alimente. Dar daca nu sunt bio eu prefer sa consum dulciuri făcute de mine in casa si îndulcite cu zahar. Am o greutate normala. Poate si pentru ca tiroida mea inclina spre hiper. Sau poate ca si datorita faptului ca muncesc si fac mișcare si efort zilnic, mai puțin sâmbătă.

| Mosotti a răspuns (pentru TamplaruAnisoara):

Eu as scoate zaharul de tot din alimente, iar pentru indulcit as folosi stevia care nu e indulcitor chimic, nu are calorii si nici nu urca glicemia. Ai o greutate normala ca mananci cate Kcalorii arzi, nici nu conteaza ce faci la urma urmei, daca mananci 2000 si arzi 2000 e ca si cum mananci 4000 si arzi 4000. Dar e clar ca arzi mai mult daca faci miscare, si poti manca mai mult.
Cu biblia e asa insa cine a scris-o au fost aia destepti si stiau ce va fi, stiau ca o sa vina industrializarea si asa mai departe, iar un om de stiinta bun nu are probleme sa-si dea seama ce va fi.
Io la mancat bag ce doresc, ca nu am dorinta sa imparatesc lumea totusi, vreau sa traiesc clipa, tot ce ma int e sa nu ma ingras.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru TamplaruAnisoara):

Sa lasam povestile. Ma spal cu pasta de dinti cu argila, care e extraordinara, dar nici cu propolis usturoi si petrol medicinal nu am reusit sa scap de mizeria care am avut-o in git (faringita care s-a dus dupa aia pe trahee si era sa ma omoare prin sufocare de vreo doua ori in ultimele trei saptamini) asa ca am ajuns la antibiotice. P.S. Nu am mai mincat carne de vreo luna cred, si legat de leguma numita porc... nu ma incinta absolut deloc.

| TamplaruAnisoara a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Eu de la varsta de cinci săptămâni am trăit cu antibiotice datorita puroiului de la amigdalite si a furunculelor care îmi apăreau pana si pe cap. Si nu m-am vindecat decât după ce am scos laptele si toate produsele pe baza de lapte, cu toate ca luam atibiotice. Facam tratament cu penicilina cat îmi indica medicul, scoteam si laptele pe perioada indicata de medic, dar după ce terminam tratamentul recidiva infectia si de fiecare data mai rebela. De când am scos laptele si sunt 12 ani si jumătate de atunci nu mai am probleme cu infecțiile, nici macar o măsea nu ma mai doare, nici sinuzita, nici răceli, nici gripa. Este adevărat ca am lăsat toată proteina animala care nu este indicata de nici un nutriționist. Si crezi ca Biblia m-a determinat sa devin vegetariana? Te înșeli! Când am intrat in Biserica Adventista aveam 5 ani ca nu mai consumam carne. Toți adventiștii din biserica se mirau, macar ca ei aveau pe Ellen White ca îndrumător sanitar, nici in ziua de azi nu exista unul macar care sa devina vegetarian total. Avem in biserica un medic internist care era îngrijorat cu privire la mine ca nu mai consum proteina animala, insistând sa introduc macar laptele si ouăle daca nu si carnea. Dar iată ca eu după 22 de ani de când am renunțat la carne, ma simt bine din toate punctele de vedere, atât fizic cat si psihic. In schimb el, doctorul, a făcut infarct si i s-a introdus 7 (șapte) stentturi in vene. Nu l-am întâlnit de atunci sa discut cu el despre nutriție.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru TamplaruAnisoara):

Ce ai facut tu se putea depista prin teste medicale - intoleranta la lactoza/faptul ca nu te impaci bine cu ea.

| TamplaruAnisoara a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

E mai mult decât atât.Laptele, e demonstrat, se face vinovat de toate mucozitățile din organismul uman, chiar si din cel care se pare ca il tolerează.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru TamplaruAnisoara):

Unele mucozitati au si alea un rol... happy

| TamplaruAnisoara a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Este vorba de cele care provoacă ravagii in organism. Laptele e si cancerigen. Cancerul de san si de prostata se datorează in mare parte laptelui. Chiar si osteoporoza. Eu aveam lipsa de calciu pana am consumat lapte, după ce l-am scos din alimentație nu mai am probleme de sănătate. Toate analizele îmi ies bune. Nimeni nu cunoaște cu adevărat ce e aceea stare de bine. Doar cel care trăiește vegetarian si după voia lui Dumnezeu. Acesta este motivul pentru care oamenii aleg sa consume tutun, cafea, alcool, droguri, pentru ca tânjesc după acea stare de bine dar toate astea nu duc la ea. Ba dimpotrivă ii indeparteaza tot mai mult.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru TamplaruAnisoara):

Depinde si cum cu ce se asociaza si care e sursa laptelui ala.

| TamplaruAnisoara a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Îți recomand sa citești Studiul China de Thomas Colin Campbell. Si te vei lamuri. Eu locuind la tara am consumat lapte de la vacile noastre sau cumpărând de la vecini. Sora mea care si astăzi consuma lapte este operata de amândouă soldurile si are probleme si cu coloana. Nu vrea sa renunțe. Daca ar fi renunțat nu ar fi suferit atât pana la operații si după. Dar asta e. Nu toți oamenii au voința.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru TamplaruAnisoara):

Stiu Studiul China, am cumparat-o socrului meu acum ceva vreme. Ideea e ca unele lactate sunt ok. Gen brinza de vaca. Si mai depinde mult si cu ce le combini.

| Dalmore a răspuns:

A stilului de viață.

Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Unde vezi ca sufera ai vazut in realitate sau pe TPU? Eu in realitate nu am vazut ori ascund ei bine chestia asta nu stiu cum reusesc.

| TheWolfOficial1 a răspuns:

Este un lucru subiectiv. Presiuni puse de societate si nu numai, singuratate, lipsuri fianciare, sentimentul ca nu suntem indeajuns, oboseala psihica si fizica, extenuare, griji, sentimentul de neputiinta.
Poate fi o cauza ori pot fi mai multe cauze unele peste altele, ca o schema. In alte situatii insa, nu ar fi nici o cauza.