| LOVETOKNOWTHINGS45 a întrebat:

Imi sustineti ideea sau contra? Subiectul are in vedere poluarea si natura. De ce plantam mii de copaci, in loc sa ne oprim din a arunca deseuri pe jos? Nu mai bine interzicem fumatul, impunem masini electrice si biciclete, iar aruncarea deseurilor pe jos sa fie amendata? Degeaba plantam copaci cand intr-o zi poluam de 10x mai mult! Eu sustin mai intai cele de sus, dupa plantarea copacilor! Vi se pare o idee buna? Adica copacii nu pot lupta singuri, le trebuie si un sprijin/ajutor, corect?

5 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Corect.
Dar să te văd interzicând fumatul.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Nu poți, nu se poate interzice fumatul. Chiar dacă scrie pe pachetele de țigări că dăunează grav sănătății, oamenii tot conrinuă să fumeze. Se pot face campanii de conștientizare a riscului, de educație, pentru reducerea consumului, doar atât. Se poate interzice consumul în localuri publice.

| sabin89 a răspuns:

De acord. Dar asta cu amenzile e cam greu de aplicat, că atunci când cineva aruncă gunoaie, nu totdeauna e un poliţist prin preajmă să îl vadă. Iar pentru maşini electrice, trebuie să mai aşteptăm.

| LOVETOKNOWTHINGS45 explică (pentru sabin89):

Da stiu, cei drept nu cred ca se vor da masini electrice asa pe "moca" dar asta ce am zis era un concept, si ma bucur ca esti de acord!

| Anonimgirltpu a răspuns:

Eu cred ca toate cele mentionate de tine ar trebui facute simultan, nu pe rand. Arborii sunt necesari si inainte si dupa regulile de mai sus. O padure are o multime de functii benefice pentru mediu.
Din pacate omul nu prea e in stare sa se gandeasca pentru viitorul indepartat ci mai degraba pentru cel mai apropiat. Din aceasta cauza nu se iau masuri cat mai repede. Plus ca toate acestea costa bani. Adica se investesc niste bani din care nimeni nu are profit banesc apoi. Si nu le convine.
Cred ca schimbarea o putem face noi. Pentru ca pe autoritati nu ne putem baza. Adica sa incepem sa reciclam, sa refolosim, sa inchidem apa atunci cand ne spalam pe dinti, sa nu folosim un bec aprins daca nu este nevoie etc. Toate aceste mici lucruri facute de fiecare conteaza ma mult decat ce face guvernul pentru mediu.