| doru1233 a întrebat:

Care imi poate da informatii despre ecologie?

Răspuns Câştigător
| tputputpux3 a răspuns:

Ecologia (din cuvintele greceşti: ecos - casă şi logos - ştiinţă, adică "ştiinţa studierii habitatului") este o ştiinţă biologică de sinteză ce studiază interacţiunea dintre organisme, plante şi mediul în care ele trăiesc (abiotici şi biotici). Pentru aceasta ecologia analizează îndeaproape structura, funcţia şi productivitatea sistemelor biologice supraindividuale (populaţii, biocenoze) şi a sistemelor mixte (ecosisteme).

Ecologia este în mare parte o ştiinţă descriptivă şi experimentală.

În ecologie se folosesc multe metode împrumutate din alte discipline: metode matematice pentru a modela evoluţia populaţiilor, metode fiziologice pentru a înţelege viaţa organismelor, metode geologice pentru a descrie proprietăţile solului, etc.

4 răspunsuri:
| ly01 a răspuns:

Descopera.ro/ecologie sau ceva de genu dar siteul e descopere.ro si gasesti ceva acolo