| maia_7717 a întrebat:

Cate specii de plante si arbori exista aprox. in Muntii Retezat?

1 răspuns:
miruna-apostol
| miruna-apostol a răspuns:

Parcul este renumit si pentru diversitatea sa floristica si faunistica, adapostind aproape 1190 specii de plante superioare (33% dintre plantele din Romania), 90 de plante endemice, adica specii care nu se gasesc decat aici, precum si 130 de plante rare sau vulnerabile. Parcul Retezat are, de asemenea, 55 de specii de mamifere, 168 specii de pasari, 9 specii de reptile, 5 specii de amfibieni.