| Sorina_007 a întrebat:

Ce e mai eco friendly, o geaca de piele sau de imitatie? Ca imitatia e un gen de plastic, pana la urma...

4 răspunsuri:
| Delia 75 a răspuns:

Ce inseamna vestimentatia ecologica?

Hainele ecofriendly sunt realizate din materiale organice cum ar fi canepa, bumbacul cultivat fara pesticide sau matasea obtinuta de la viermii ecologici crescuti in mediu organic. Aceste haine sunt racoroase, anti-alergice si nu sunt inflamabile. De asemenea, sunt biodegradabile si usor de vopsit.

Pentru confectionarea colectiilor eco nu este necesara folosirea substantelor chimice si nici a inalbitorilor, atat de daunatori mediului inconjurator. Hainele organice pot fi realizate si din haine second-hand sau PET-uri.
Dar sa iti raspund, dupa parerea mea imitatia ar fi mai eco friendly.

kittyalexandra
| kittyalexandra a răspuns:

Dupa parerea mea, cea de imitatie...

| 1942 a răspuns:

Pai ti-ai cam raspuns singura...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca esti iubitoare de natura, si ai vrea sa fie totul bine si frumos in aceasta (pazind si animalul de-a nu fi sacrificat, si apele si pamantul de chimicale), dar vrei totusi sa fii la moda, vei alege imitatia.Chiar daca este "gen de plastic", tu iubitoare de natura fiind, in caz de plictis sau alte motive mecanice asupra imitatiei, o vei depuna la un punct de reciclare.Mult mai sanatoase sunt insa optiunile oferite de "Delia 75". Tu poti alege insa ce doresti. happy