| MihaellaO a întrebat:

Ce solutii sunt pentru rezolvarea problemei cainiilor comunitari?

6 răspunsuri:
| AdelinaC a răspuns:

Cel mai bine ar fi sa ii stranga pe toti intr-un loc special pentru ei.Eu sunt de parere ca sterilizarea nu e o solutie pentru ca in oras sunt extrem de multi caini si niciodata nu o sa-i prinda pe toti sa-i sterilizeze si este de ajuns sa ramana o catea ca umple toata strada de pui.

| MessAndOrder a răspuns:

Sterilizarea este cu siguranta cea mai buna solutie.
Acum vom vedea ce se va vota, sper sa iasa bine.

| LittleMissCupcake a răspuns:

Eu iubesc animalele si nici odata nu mi-as dori sa li se intample ceva rau ( atunci cand ma uit la,, Animal Planet'' si vad ca cineva omoara un animal eu plang). Mi se rupe sufletul cand vad acei catelusi sarmani, nedoriti de lume, se uita la tine cu ochisorii lor, de parca t-ar ruga sa le oferi macar putin din iubirea ta. Situ ca multi zic, ca ei aduc numai rau din cauza ca musca oamenii, dar stati putin sa ne gandim... e vina lor? Sau a noastra? E vina noasrta. Aceste animale ne vad pe noi, cum ne comportam fata de ei, bietii de ei nu incearca nimic altceva decat sa se apere, deoarece zilnic ei sunt batjocoriti, scuipati, batuti etc. Si animalele au drept la viata!
Cat despre intrebarea ta, eu as zice ca eutanasiere NU este un respuns ce poate rezolva totul. Sunt de acord cu sterilizarea cainilor si acestia ar trebui sa fie dusi la un centru de adoptii, iar banii sa fie din acte de caritate, de la stat etc. Deci, cu exceptia autanasierii mai exista si raspunsuri rezonabile.

| BRabbit a răspuns (pentru LittleMissCupcake):

Cea mai buna solutie este sterilizarea.Insa din cate stiu nu cainii comunitari sunt problema ci stapanii care isi arunca puii pe strada sau chiar cainii.Majoritatea oamenilor se tem de cainii comunitari deoarece nu poti sa stii daca sunt vaccinati anti-rabic.
Mi s-a intamplat ca mergand pe strada un caine comunitar care ar fi trebuit sa fie castrat dar avea boase. Daca nu se pot castra toti cel mai bun mod ar fi creearea de adaposturi...Dar de unde bani? Sper ca am fost de ajutor...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da ce problema au cainii comunitari? ca nu mi-sa plans nici unul niciodata.am doi in gradina blocului.am de ce sa ma plang,fiindca isi fac nevoile peste tot, iarna stau in scara, da.na mai trec si eu cu vederea.da ei nu s-au plans.

| baal24 a răspuns:

Spray cu piper, baston colapsabil, arma airsoft, antigel.