| Atotstiutorul a întrebat:

Cine stie ce pot face cu deseurile de constructii? vreau sa scap de ele si nu stiu unde sa le arunc, in asa fel incat sa protejez natura si bineinteles sa nu ma COSTE NIMIC.
later edit: NU am cantitati industriale! acolo 3-4 saci!

8 răspunsuri:
Elianna
| Elianna a răspuns:

Pune-le in saci, frumos, langa containerele de gunoi.

Elianna
| Elianna a răspuns:

Ca sa te duci sa arunci deseurile pe camp iti trebuie mijloc de transport si acesta consuma benzina, implicit bani! Or tu ai spus ca nu vrei sa te coste nimic! Nu stiu cum este la voi in Bucuresti, dar la noi in Brasov, daca cumperi niste saci de rafie sau din plastic de la firma care face serviciul de curatenie, in costul sacului se poate pune acel sac langa pubele si ei sunt obligati sa il ia, pentru ca deja ai platit pentru serviciul acela. Asta am spus eu.De asemenea se poate solicita un container mare, atunci cand se fac demolari si repatratii, desigur ca contra cost! Dar tu ai vrut GRATIS!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Deseurile de la constructii nu sint ridicate de cei de la rebu. Daca vreti sa scapati de deseuri costa. Cereti de la rebu ( normal, contra cost, un container, il incarcati si apoi dati telefon si vin ei si-l ridica. Asa se procedeaza LEGAL in Bucuresti. Aruncatul pe cimp va poate costa mult mai scump...

| Atotstiutorul explică:

@noname eu stau un bucuresti deci tu spui sa ma duc pe jos pana la groapa de gunoi? ca doar nu o sa imi incarc masina personala cu deseuri de constructii ca sa dau banii pe benzina pana acolo + ca fac si efort fizic sa ii car, sa nu mai pomenesc probabil de traficul infernal care este (banuiesc ca depinde intre ce ore te duci) sa nu mai vorbesc de mirosul insuportabil care de izbeste cand te apropii de groapa.decii ceea ce spui tu ma costa mai mult decat lucrarea care am facut-o acasa, banii de benzina (dus intors) leziuni psihice legate de trafic si posibilitatea pierderii simtului olfactiv. si daca ajung acolo la groapa de gunoi dau sacii gratuit sau ma pune sa platesc o taxa acolo? ca le-am adus deseuri? mda si am zis sa nu ma coste nimic.
@Elianna langa containerele de gunoi proprii ale locuintei? exista posibilitatea sa nu ti le ia, sa le lase acolo, =certuri cu vecinii, reclamatii de la vecinii, amenda etc.
mda deci se pare ca o solutie este sa iau sacii si sa ii arunc la padure sau in parc pe undeva.

| Atotstiutorul explică:

Da, cand am spus ca le arunc la padure sau in parc ma refeream ca stau relativ aproape de o padure si un parc. 2-3Km, deci nu e chiar asa mare panica, dar vroiam sa tin mediul curat, ai scris "GRATIS" cu litere mari de parca ar fi fost ceva rau ca tin la mediu, ai idee cat costa sa vina un container acasa? iti spun eu cam vreo 21milioane lei vechi. pai sa dau 21 milioane pentru 3-4 saci mai bine lasa.
cat despre faptul ca pun sacii langa tomberon sa stii ca nu sunt obligatii sa ii ridice,(CRED nu am citit fisa postului de gunoier) s-au mai intamplat cazuri de genul acesta aici e bucuresti nu brasov.
iti multumesc oricum pentru sfaturi.

| Faranume_5358 a răspuns:

Ai putea sa la duci la groapa de gunoi

| Carpov_Catalina_1996 a răspuns:

Toti sa le prelucrezi facand lucruli nu e greu nu le arunci oriunde!

| Atotstiutorul explică (pentru Carpov_Catalina_1996):

Poftim? ce sa prelucrez cu niste saci de moloz? oricum i-am aruncat in parc asta m-ai demult!