| coralia_5862 a întrebat:

Credeti ca eutanasierea cainilor este o solutie buna? ce am putea face pentru ai salva? chiar ai face se spui? scuze era pentru cauze nobile dar nu mi-a aparut...

Răspuns Câştigător
| Catalion a răspuns:

@coralia Da cred. Te-ai uitat pe Animal Planet la emisiunea aceea cu politia animalelor? Acei oameni sunt platiti din donatiile oamenilor, ca fara acele donatii nu ar mai exista politia animalelor din alte tari. Dar in Romania toti sunt paranoici. Se petrec atat de multe porcarii, incat oamenii nu ar dona pentru ca sunt de parere ca banii donati nu se duc acolo unde trebuie, ci in buzunarele hotilor care se prefac ca iubesc animalele. Poate ca asa este pana la urma.

6 răspunsuri:
| Catalion a răspuns:

Nu exista bani pentru renovarea spitalelor, scolilor si ajutarea oamenilor batrani care sunt singuri, cu pensie amarata si fara sprijn. Crezi ca statul ar da bani pentru salvarea cainilor maidanezi? Este mult mai ieftin sa-i elimine. Singura solutie ramane ca fiecare om sa doneze bani pentru salvarea lor, dar in Romania pe timp de criza, acest lucru este aproape imposibil. Nu se compara Romania cu celelalte tari, unde nu exista cani maidanezi.

| missbee a răspuns:

Ideal ar fi să se oprească cumva înmulțirea lor, nu omorârea acestora este soluția...
Inițiativa padoc este admirabilă, dar lipsa de bani își spune cuvântul. Cei de la padoc iau câinii de pe stradă, îi sterilizează, și apoi le dă drumul înapoi... rămân așa, până mor. Dacă s-ar putea face acest lucru cu toți câinii comunitari, s-ar reduce cu mult numărul lor.

| claudiua a răspuns:

Si daca sunt sterilizati, asta inseamna ca nu mai au dinti sa muste? Pararea mea e ca daca voi sunteti de acord sa fim facuti de ras in toata lumea pentru. aceasta,,mica" problema, treaba vostra, eu unul insa as vrea mai degraba sa fie eutanasiati, asa cel putin nu vor mai teroriza pe nimeni, eu am fost muscat de un caine vagabon si nu a fost placut deloc.

P.S. Daca vreti sa i ocrotiti, de ce nu dormiti cu maidanezi in pat?\

P.P.S Iubes caini, dar caini frumosi, care i poti vedea in parc legati de lesa stapanului lor, nu de capcana hingherilor.

| iulianlica a răspuns:

Ai fost vreo data incoltita de o haita de caini? sa dea naiba sa nu ti-se intample nici o data.si daca da sa te vedem cum mai gandesti atunci. inalte tari nu sunt pentru.ca au eutanasiati iar restul ma...

| coralia_5862 explică:

Crezi ca daca am dona bani s-ar remedia situatia?

| Kata_1646 a răspuns:

Nu toti aia care musca da dar cei care nu? Ce au cu ei de ce sunt toti catalogati la fel?