| anonim_4396 a întrebat:

Cum pot sa caut ONGuri care au nevoie de voluntari?

5 răspunsuri:
| psiholoaga a răspuns:

In ce domeniu ai vrea sa faci voluntariat si din ce oras esti? In bucuresti iti pot recomanda, daca esti major si sustinator al drepturilor omului ACCEPT; daca ai habar de educatie sexuala si contraceptiva, SECS; daca iti plac drumetiile la munte si ai o conditie fizica ok, Salvamontisti; daca incerci sa duci o viata "verde" si sa fii eco, Mai Mult Verde sau Copacul de Hartie. Daca ai minime cunostinte de medicina (cum sa acorzi primul ajutor, de exemplu) si iti place sa ajuti oamenii cu diverse probleme de sanatate, Crucea Rosie; daca iti plac copiii si ai vrea sa ai grija de ei, fa voluntariat intr-o casa de copii sau in spital.

| Ruxy a răspuns:

Poti vizita site-ul organizatiei din care fac si eu parte: www.bypteam.com
Organizatia se cheama BYP (Beyond Youth Potential), este din Bucuresti si asteapta noi voluntari, tineri, pe care isi propune sa ii ajute in procesul de dezvoltare personala si profesionala. Daca esti interesat, gasesti pe site un formular, il completezi si in scurt timp vei fi contactat de colega mea;)
Bafta!

| anamaria91 a răspuns:

Daca esti din Oradea (sau de pe langa) si esti interesata de activitati de mediu (arii protejate, ecoturism, educatie pentru mediu, impreuna pentru Oradea) esti bine venit/a la ECOTOP Oradea http://www.ecotoporadea.ro

Think green!

| jedi_7867 a răspuns:

Ai putea sa "cauti" pe TPU:

http://www.TPU.ro/......a-imi-fac/

| diana_2054 a răspuns:

Depinde de ce fel de activitate ti se pare mai interesanta. Gasesti ONG uri care activeaza aproape in toate domeniile, mai ales in Bucuresti.Important e sa vrei sa fii voluntar cu adevarat si sa nu renunti asa usor. E frumos cand te gandesti la a fi voluntar, dar destul de greu sa te mobilizezi mereu si sa sacrifici cat de cat o parte din timpul tau liber. Oricum ma bucur ca esti interesat de voluntariat.