| roxandrei a întrebat:

Doresc sa realizez o campanie ecologica prin care sa plantez(alaturi de alti voluntari) 100 de copaci in Parcul Izvor, Bucuresti. Am doua intrebari:
1) Cand este cel mai bine sa plantezi un copac? Unii zic toamna dupa ce cad frunzele altii primivara.
2) Care copac se prinde usor si este rezistent la perioadele de seceta din timpul verii?
Am citit cateva materiale despre plantatul copacilor, dar cred ca o specie rezistenta ma va ajuta.

Răspuns Câştigător
| Tsunade99 a răspuns:

Cred ca primavara e cel mai bine sa plantezi, dar depinde de specie.
Uite un site pe care trebuie sa-l vezi, cu specii rezistente:
http://www.casa-si-gradina.ro/......radina-ta/
Si bravo tie ca de gandesti sa mai ameliorezi aerul poluat din Bucuresti.

3 răspunsuri:
| chokingvictim a răspuns:

Eu sunt pro planta copaci(ca sa nu ma intelegi gresit).dar mai mult ca sigur o sa ai probleme cu garda.s-ar putea sa considere vandalism actul de plantat copaci.(ideea e ca nu ies bani daca planteaza unii de buna voie; primaria ar face licitatie, castiga firma prietena si $$$$ dar asa nu e convenabil pentru stat si sunt ulsanse ca garda sa va ia) sorry...dar asta e adevar

| Kirby a răspuns:

Nucul si gutuiul cred ca sunt mai rezistenti.Eu cred ca e bine sa ii plantezi primavara.

| rabbitcandy a răspuns:

Iti raspund la intrebarea 1:primavara.intrebarea doi raspuns:salcia.