nony
| nony a întrebat:

Exista acum ceva timp un banc : Marte trece pe langa pamant si o intreaba:
Ce faci surioara? Te vad cam abatuta...
Ehh, ce sa fac, mi-au aparut oameni.
Nu-ti face griji, am avut si eu, vor disparea repede.

Bancul e naspa, ideea din spatele lui e geniala. Din prisma planetei, suntem niste paraziti care o deprima si o consuma.Inca de la primi oameni am inceput incet si sigur sa distrugem constat tot ceea ce ne-a oferit pentru supravietuire.Am pus intotdeauna bunastarea noastra inaintea celei ce ne tine in viata si n-am tinut cont de ¨inima¨ interioara a pamantului.Nikola Tesla, a descoperit pulsatiile pamantului. A dovedit ca pamantul se comporta la fel ca inima unui om, emitand unde electro-magnetice la diferite intesitati. E o ipoteza interesanta de unde se poate trage o concluzie si mai interesanta.Pamantul este un ORGANISM! Nu exista loc de indoieli.Pamantul a existat si a supravietuit cu mult timp inaintea noastra.Inainte sa fim noi, au fost toate plantele.Inaintea noastra, erau animalele preistorice.Nu au aparut din senin.Au evoluat si au crescut sub protectia pamantului.
Diferenta mare dintre ele si noi e statutul. Ele ¨completau¨ prin viata, noi ¨diferentiem¨ prin distrugere.Nu contribuim cu nimic la viata, pur si simplu, distrugem, consumam, consumam si iar consumam.Cat?! Cat ne mai suporta planeta asta inainte sa scape de noi? Am atins apogeul distrugerii si consumului.Nimic din ceea ce facem zi de zi nu aduce vreo imbunatatire sau vreo ameliorare.
Suntem uimiti de ce atatea dezastre naturale omoara atatia oameni.Suntem uimiti de ce muntii se prabusesc peste noi si marile ne inghit.Cine e de condamnat? Oare nu sunt astea semnalele prin care ni se transmite: AJUNGE! (?)

17 răspunsuri:
| Luori a răspuns:

Sa spunem "ajunge!" nu este de ajuns. Trebuie sa trecem la fapte, zi de zi, pas cu pas. Nepasarea si lacomia - acestea, pe langa altele, cred ca-s cele care "lucreaza" cel mai mult. Poate eu, OM SIMPLU, nu pot schimba situatia, insa ma pot stradui sa nu o inrautatesc. Majoritatea isi spun ca atat timp cat nu-i afecteaza direct, si in viata pe care o traiesc, si in vitorul pe care se asteapta sa-l aiba, nu isi bat capul, nu merita sa se gandeasca macar. Ei bine, ceea ce pe mine ma motiveaza, recunosc, nu este faptul ca ma doare enorm cand ma gandesc la ce vor pati cei ce vor veni, caci cine stie.insa eu respect lucrurile care-s prezente in viata mea. Este de ajuns, dupa parerea mea, sa fac asta si cred ca pot contribui cumva intr-o cantitate nesemnificativa aproape, insa sanatoasa.

| Eღilia62 a răspuns:

Emotionant...genial!

| AndreiGabi a răspuns:

Http://www.youtube.com/watch?v=IsfltgaE-yM
"Pamantul plange, plange, plange..."

| VladimirPutin a răspuns:

Imaginează-ți că Pământul ești tu...așa ești pentru miliarde de organisme

| nony explică (pentru VladimirPutin):

Cand am un virus, ma tratez.Pamantul de ce nu s-ar trata impotriva noastra?

| VladimirPutin a răspuns (pentru nony):

O face! Planeta noastră are aproximativ 5 miliarde și mai are încă pe 5 cel puțin.

| nony explică (pentru VladimirPutin):

N-as fi atat de sigur...

| VladimirPutin a răspuns (pentru nony):

Frate, nu mai pune întrebări filosofice că așa orice prost poate spune ce vrea.
Trebuie toți să știm, nu să credem, să ne dăm cu părerea sau să sperăm

| florin1979 a răspuns:

Asa este, dar noi, simplii oameni suntem prea mici pentru a schimba acest lucru! odata ce marile corporatii internationale controleaza evolutia tehnologica si inca au interese in domeniul resurselor petrolifere carbonifer etc, nu vom scapa de poluare, cea mai mare amenintare care cred eu ca exista asupra pamantului!

| nony explică (pentru florin1979):

Noi, simpli oameni asa cum suntem, suntem mult mai multi decat cei ce controleaza corporatiile. Daca am refuza sa mai distrugem, sa mai lucram in favoarea lor, ce corporatii ar mai exista?

| florin1979 a răspuns (pentru nony):

Si noi daca nu lucram ce mai mancam? se duce intreaga civilizatie de rapa! se distruge omenirea! haos razboaie si pa omenire!

| noktambul a răspuns:

De ce esti atat de disperat?! Cand s-a intors din misiunea sa spatiala, Neil Armstrong a fost intrebat : "Este viata pe luna?" Neil Armstrong a raspuns : "In timpul saptamanii, nu. Ceva-ceva viata este sambata si duminica!"

| Ioanaksb a răspuns:

Asa este dar degeaba tu, eu si alti cativa utilizatori TPU ne intrebam, populatia planetei este de 7 miliarde, iar noi sa zicem 50 de oameni nici macar nu ne putem gandi cum sa ajutam planeta fiindca cei mai multi sunt nepasatori.Deci degeaba incercam sa ajutam pentru ca tot se gaseste cineva sa ne strice munca.De fiecare data cand vad un sac de gunoi aruncat in strada ma intreb de ce unii oameni sunt asa de nepasatori,planeta asta e casa noastra si nu cred ca micile noastre case(apartamente, vile, ect.) arata ca si stazile sau padurile pline de gunoaie.Mereu cand vad mizeria imprastiata oamenii zic "Nu am facut-o eu.De ce sa o strang?".

| orhydea a răspuns:

Parerea mea este ca ori ce gest estee ajutor, de exemplu un om arunca ceva pe jos chiar daca nu ai fost tu acela ai putea sa ridici gunoiul si sa il duci la cos. Cred ca exista mai multi oameni, mult mai multi decat doar cei de pe TPU care se gandesc la binele planetei si care si-ar dori ca ceva sa se schimbe in legatura cu asta doar ca si ei ca si noi se cred singuri gandesc in acest fel si spun ca nu pot face nimic

| mistik1kat a răspuns:

SUper tare