| anonim_4396 a întrebat:

Nu stiti daca puii de urs brun sunt periculosi?
Am de scris o compunere despre ursi bruni si nu stiu daca si puii pot face rau oamenilor.

Răspuns Câştigător
| besleaganicolaecosmin a răspuns:

Pui e pana la 2 ani si e destul de mare, la 1 an poate sa te raneasca si mortal, cand sunt mici sunt extraordinar de scumpi la 2 luni avea 20-25 de kg

6 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Fiind pui, sunt mai puțini agresivi dar pot apărea accidente!
Pa, pa.

| onasis1961 a răspuns:

Cand sunt mici sunt prietenosi si dragalasi, mai ales daca sunt crescuti in gospodarie, cand devin maturi incep sa devina agresivi chiar periculosi.

| NGheorghe a răspuns:

Puii nu sunt deloc periculosi si sunt foarte jucausi cand sunt mici, doar mamele lor, ursoaicele, sunt mai violente; adica daca te vede ca ii iei si vrei sa ii duci atunci se ia dupa tine si te lasa fara...viata.

| MitroKta a răspuns:

Nu stiu daca puii de urs au vreodata sansa sa faca rau oamenilor. Mamele lor ii tin departe de oameni.

| m2704 a răspuns:

Depinde cat sunt de mari. Daca sunt mici mic sunt fricosi, dar dupa ce mai cresc frica li se transforma in agresivitate.

| teomili a răspuns:

Puii fac rau oamenilor doar daca acestia ii ataca deoarece este un mod de auto-aparare. Nu ar trebui sa stai in preajma lor deoarece mamele sunt cele mai periculoase.