| MadiLincik a întrebat:

PLZ! Am nevoie de 10 semne locale de prezicere a vremii!
Dau funda! Mesri!

Răspuns Câştigător
| Doxi a răspuns:

Semne stintifice:
1. daca presiunea atmosferica e scazuta decat cea normala e foarte probabil sa ploua.
2. daca presiunea e crescuta nu va ploua laughing
3. daca observi nori cirrus pe cer, ei prevestesc apariţia unui front cald al unei perturbaţii atmosferice.
4. daca observi nori altocumulus prezici ca pot genera ploaie cu picături mari şi rare sau ninsoare cu fulgi mari, pe o bandă de 70-80km.
5. daca vezi nori altostratus vei spune ca din ei pot cădea precipitaţii continue sub formă de granule de gheaţă, ninsoare sau ploaie pe o bandă de 70-80km.
6. daca apar nori cumulonimbus siguranta din acesti nori cad precipitaţii sub formă de aversă (vara), însoţită de multe ori de tunete şi fulgere puternice sau de grindină.
7.Nori Status-precipitaţii slabe cum este burniţa, iar iarna formând fulgi de zăpadă mari sau ace de gheaţă.
8. daca vântul îşi va schimba direcţia suflând în faţa frontului din SSV iar după trecerea frontului din V atunci aceasta prezice venirea unui front de aer cald.
9. Inaintea frontului cald se va produce o scădere mai mult sau mai puţin accentuată a presiunii atmosferice şi o staţionare sau scădere mică a presiunii în spatele frontului. Iarna, indeosebi, în faţa frontului cald pe o lătime de 150-200km,va apărea ceaţa.
10.norii de tip Cirrus, formaţi din cristale fine de gheaţă la o altitudine de 6-8km, ne arată că timpul se va înrăutăţi. După un număr de zile frumoase, apariţia lor vara ne face să ne gândim la ploaie, iar iarna la ninsoare. Dacă cerul se acoperă încet cu aceşti nori, precipitaţiile vor cădea în prima sau a doua zi de la apariţia lor, iar dacă cerul se acoperă repede, atunci precipitaţiile îşi vor face apariţia în mai puţin de o zi;
11. dacă pe cer apar şi alţi nori la o înălţime mijlocie şi au o culoarea albicioasă cu aspect de turnuleţe sau grămăjoare (Altocumulus cumulogenitus, atunci este semn că în câteva ore se poate dezlănţui o furtună cu fulgere sau o ploaie puternică;
12. când în dimineţile de vară apa nori albicioşi în formă de benzi, ploaia nu va fi departe. Dacă apar după-amiaza, ploaia va fi de lungă durată.
13. dacă pe crestele munţilor observăm seara ceaţă sau nori, atunci timpul în zona montană va fi ploios;
14. când apusul de soare ne arată norii într-o coloraţie roşcată, dimineaţa următoare va ploua;
15. când observăm ziua, în jurul Soarelui sau noaptea, în jurul Lunii, fenomene de coroană sau halo sub forma unor cercuri, în cel mult două zile va ploua sau va ninge;
16. când vântul bate liniştit iar deodată îi sporeşte puterea şi îşi schimbă direcţia, ploaia va veni în curând deoarece se apropie o depresiune;
17. după o perioadă de secetă, dacă dimineaţa sau seara se aşează rouă, va ploua deoarece umezeala aerului a crescut;
18. dacă răsăritul de Soare se produce pe un cer roşcat-portocaliu, ziua va fi frumoasă iar dacă în timpul zilei va adia vântul din sud, vremea se menţine frumoasă;
19. când vântul împrăştie norii care au produs o ploaie puternică, vor urma zile frumoase
20. apariţia curcubeului arată o îndreptare a vremii.
21. când cerul este senin în timpul după-amiezii, până a doua zi nu va ploua.
si mai sunt destule ti-am dat mai multe ca sa alegi din ele
fundita te rog

| MadiLincik explică (pentru Doxi):

Din nou ai funda...

4 răspunsuri:
| besleaganicolaecosmin a răspuns:

Nori, ploaie, soare, caldura, frig

| Albãstriţaxx a răspuns:

Nori, soare, fulger etc. happy

| Doxi a răspuns:

Multumeschappy