| baru a întrebat:

Care este rolul nostru, in aceasta viata? Pentru ce existam? Doar sa ne hranim, si sa facem sex? Ce rol are intregul asupra noastra?

Răspuns Câştigător
| MusicisMusic a răspuns:

Oh...Asta e una dintre intrebarile la care raspund cu cea mai mare placere.La fel cum fiecare animal are rostul lui pe Pamant asa il au si oamenii pe al lor(nu ca noi nu am fi niste animale). Fiecare om trebuie sa se bucure de viata pe care Dumnezeu le-a daruit-o, fie daca sunt persoane sanatoase sau cu un handicap. Dumnezeu ar fi putut la fel de simplu sa dea viata doar catorva mii de persoane si sa fie nemuritoare insa asa lumea nu ar fi evoluat, tehnologia ar fi la un stadiu josnic si un ca acum si noi inca, poate am fi umplat in piei de animale.Fiecare om trebuie sa se bucure de viata si sa nu uite niciodata ca are acel ceva special in el.Insa nu multe persoane uita ca au o singura viata si incep sa isi faca planuri si pentru viitor, si acei oameni sunt fericiti ca pot visa si cu putin noroc si optimism nu isi uita scopul progresand si in fiecare zi facand ceva aproape nou.Si tot aceleasi persoane sunt cele care fac dragoste din placere si pentru ca iubesc viata, merg la job cu placere nu cu teama si stres pentru ca le place ceea ce fac.In cealalta categorie care este total opusa primei categorii si care se multumesc cu viata pe care o au acum, ei nevrand sa si-o imbunatateasca.In scurt timp la acesti oameni intervine monotonia iar daca se intampla ca oamenii acestia sa fie casatoriti e si mai rau deoarece e monotonie in cuplu. Facand acelasi lucru oamenii acestia nu mai traiesc...doar supravietuiesc.Mananca doar pentru ca nu au ceva mai bun de facut, si-au ales jobul cel mai bine platit si care a zis mama nu pe care l-a vrut el, merg la job pentru ca, copilul incepe scoala si are nevoie de rechizite iar facturile si taxele bat la usa, haine, etc., fac sex(atentie nu dragoste) din plictiseala si poate vine si un copil ca sa isi mai auda celalalt copil plangandu-se ca vrea si el o sora sau un frate si nu din pentru ca si-l doresc si poate ca si primul copil a venit pe lume pentru a nu-si mai auzi parintii sau socrii:Si cand vine un nepotel sau o nepotica?"Acesti oameni sunt unii nefericiti care toata viata fac acelasi lucru.
Daca te referi la intreg ca si cuplu exista o explicatie foarte simpla:se intampla, poate pentru ca asa a vrut Dumnezeu sau Soarta ca fiecare cuplu... cele doua jumatati sa se completeze una pe alta.Cand unul dintre parteneri are creativitate, celalalt sa aiba tehnica si tot asa... sper sa intelegi.Si de multe ori poate esti singur(poate locuiesti sau doar acasa singur) si iti dai seama ca te plictisesti si ai nevoie de cineva care sa iti dea sfaturi, sa te bazezi pe el, sa ai incredere in el sau pur si simplu sa discuti.
Sper ca ti-am fost de ajutor!
Theodora, 13...

15 răspunsuri:
| AdelinaC a răspuns:

Fiecare om isi stabileste rolul sau. Din punctul meu de vedere existam ca sa facem bine celorlalti si ca sa lasam o amintire placuta in urma noastra.Ne hranim ca sa putem trai, nu traim ca sa ne hranim.Noi nu facem sex, ci asta e o consecinta a dragostei si a daruirii fara de sotie/sot.

| georgesur a răspuns:

Biologic vorbind rolul ar fi cam ala pe care-l spui :"sa ne hranim,. sa ne inmultim.", social sa adaugam macar o virgula la binele, frumosul facut de altii de-a lungul miilor de ani.
"Intregul" ar trebui sa ne influenteze, eventual sa ne atraga atentia, cind punem o intrebare la alta sectiunewinking

| MusicisMusic a răspuns:

Merci pentru fundita!

| AmberMyth1 a răspuns:

Buna deci in primul rand DUMNEZEU ne-a creeat cu un scop sa traim viata din pliiin in fiecare secunda existam ca sa ne hraqnim sa ne distram sa ne incredintam o familie sh ciclul vietzii care este?batting eyelashes aaa da shtyu eu deci ne aduce DUMNEZEU pe lume, suntem bebe avem timp sh muuulte de invatat suntem copii cu varste intre 9 sh 19 ani baici este pubertatea lucru fff important care merita atentie apoi suntem adulti capabili sa ne incredintam o buna familie cu baiatul sau fata pe care il sau o iubim sh apoi inc3epi sa devii din ce in ce mai batran cu varste intre 70 sh 100 ani sh intyrun final te duci sus la cel care te-a creeatlaughing fundita?

| Vizitiul a răspuns:

Te nasti, inmultesti si mori. In mare, cam asta ar fi. Cine ti-a spus ca, doar mananci si faci sex? Poate asta faci tu, dar mai sunt altii care si beau alcool. Exemplu: eu!
As mai debita o prostie, te nasi pentru a te cunoaste pe sine. Oare cati se gandesc la asta? Putini, deoarece omul este prins in lumea grijilor cotidiene.

| vasiledumitru a răspuns:

Sa ne mantuim. De ce cand facem un lucru bun ne simtim bine chiar daca ne e foame, suntem obositi, si simtim o bucurie care acopera toata oboseala, foamea.
Pe masura ce facem lucruri bune ne apropiem de Dumnezeu si simtim parfumul Lui, simtim ce bine e ca ne apropiem de El.
Si rostul nostru in viata e sa ajungem la Dumnezeu ca El ne da cea mai mare fericire.

| ale a răspuns:

As putea sa iti scriu un roman drept raspuns dar ar fi inutil
iti scriu doar o fraza: Viata trebuie traita, cu bune, cu rele, asa cum e ea pentru ca doar una avem.Restul ramne un misterhappy

| Floreenofficial a răspuns:

Sa te reproduci si sa faci fapte bune ca sa ajungi in Rai de acolo de unde ai plecat.

| lovenotsex a răspuns:

Atata timp cat avem un tel in viata, vrem sa ajungem sa fim cineva, undeva, nu este doar sex si mancare.Chiar daca uneori cand am declinuri asta simtim, ca traim degeaba. Dar fiecare are telul lui in viata, iar atunci cand acest tel se indeplineste apare satisfactia si pofta de viata.Atunci cand ai familie, copii, uiti de foame de griji, pentru ca are cine sa te iubeasca, sa-ti dea speranta.Eu acesta cred ca este scopul nostru in viata sa ajungem la fericirea si iubirea maxima, prin familie.Nu sa ajungi sa ai satisfactii numai din bani, daca nu ai familie, iubirea lor.Noi o viata, zic parerea mea, traim, supravetuim pentru cineva din sangele nostru, care este bucuria vietii noastre, motivul ambitiei.Aceasta viata este facuta sa nu traim din regrete pentru ca e prea scurta viata, nici nu sti cand este punct.(parerea mea)...Sa fim cineva, sa lasam ceva in urma, sa nu trecem prin lume fara sa facem ceva, care sa aminteasca de noi, sa nu fim niciodata uitati, asta e rolul nostru.

| shadovv a răspuns:

Existam ca sa L iubim pe Dumnezeu... plus alte lucruri pe care trebuie sa le gasesti singur/singura.

| Mik3 a răspuns:

Ma baiatule, u nu esti crestin ortodox, daca erai nu puneai astfel de intrebare, deci tie orice raspuns ti-as da u nu ai crede fiinda mereu ai gasi un alt raspuns contradictoriu, deci cel mai bine pentru tine ar fi sa incepi sa citesti biblia, dar sa nu o interpretezi, fiindca multi au interpretat biblia si asa au iesit tot felul de secte, bafta la citit

| otilia88 a răspuns:

Daca afirmi ca omul traieste si actioneaza doar pentru a-si satisface nevoile fiziologice, care ar mai fi diferenta dintre om si animal? principala deosebire consta in ratiune, care i-a fost data omului pentru a discerne binele de rau; intr-adevar, omul mananca, bea, dar nu asta e scopul vietii(sau cel putin nu asta ar trebui sa fie), el mai vrea si altceva, fiind inzestrat cu ratiune, omul tinde mereu spre depasirea propriilor sale limite;
suntem oameni pentru ca alegem, pentru ca gandim(iar faptul ca tu iti pui intrebari despre sensul existentei demonstreaza acest lucru)pentru ca traim pentru ceilalti, pentru ca lucrurile in sine nu ar avea o valoare fara noi; refuz sa cred ca sensul existentei noastre e una pur biologica, principala deosebire dintre noi si animale fiind faptul ca emitem sunete articulate.
Ti-as recomanda sa citesti Sartre si Camus.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da doar ata

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna intrebare nu numai pentru asta avem mai multe motive nu numai ca sa ne hranim si sa facem sex mai sunt si altele

| sadasdgd a răspuns:

Scopul nostru este sa descoperim scopul nostru.