| Ovidiu192837465 a întrebat:

Stie cineva daca este posibil sa te inscrii ca voluntar in cadrul serviciului Salvamont daca ai 16 ani? Din cate stiu trebuie sa faci niste cursuri de pregatire care au loc in timpul iernii si in timpul verii si durata lor este de 2 ani.( I VARA-IARNA; II VARA-IARNA) Se pot face in acelasi an?

2 răspunsuri:
| johnnny123 a răspuns:

Mă îndoiesc că poți să te faci salvamontist la 16 ani. Oamenii ăia își riscă viața acolo, cine crezi că-și asumă responsabilitatea pentru un minor? Poate doar voluntar în sensul că-i aștepți cu ceai și le cureți echipamentul, dar în niciun caz nu vei fi luat în misiuni de salvare.

Bula
| Bula a răspuns:

Pentru a deveni salvamont, trebuie sa ai experienta mare "in munte" si sa fii major.
Abia dupa implinirea acestor conditii poti sa te inscrii la cursuri de pregatire, fiind nevoie si de conditie fizica si de sanatate, precum si de dexteritate si inventivitate.