| Blaja_Nicoleta_1980 a întrebat:

Stiti cumva la ce se foloseste rasina de conifere?

Răspuns Câştigător
| Doxi a răspuns:

Tamaie,lipici,tincturi,creme si in timp se fosilizeaza si rezulta chihlimbarul(Chihlimbarul este socotit piatră prețioasă încă din timpurile preistorice, fiind folosit ca bijuterie sau obiect de cult. Unele bijuterii de chihlimbar din Egiptul antic, care s-au păstrat, au o vechime de peste 6.000 de ani.Chihlimbarul este o substanță organică amorfă cu formula chimică C10H16O. Este o piatră cu duritate mică (1 - 2, 5 din 10), solubilă în alcool, eter și benzină.)
Si cea mai importanta utilizare este producerea sacazului(Colofoniul)-este o substanță solidă sfărâmicioasă cu luciu sticlos, de culoare galbenă cu variante brun negricioase sau roșcate. Se obține din rășina coniferelor prin distilare ca produs ce rămâne după evaporarea terebentinei, o substanță volatilă. Colofoniul se compune din acizi organici, în special acid abietic.În electronică se folosește ca dezoxidant la cositorit, acizii organici din compoziție la temperaturi ridicate reducând sau îndepărtând complet stratul de oxid de pe suprafața metalelor, lucru care facilitează cositoritul și asigură o lipitură solidă. Este folosit la instrumentele cu coarde și arcuș prin frecarea părului arcușului pe o bucată de colofoniu pentru a îmbunătăți calitățile sonore ale instrumentului. Dansatorii folosesc colofoniu pentru ungerea tălpilor pantofilor, pentru a reduce alunecarea pe parchetul de dans, iar gimnaștii îl folosesc uneori pentru a-și unge mâinile.
Funda te rog frumos.

7 răspunsuri:
| onasis1961 a răspuns:

Prima întrebuinţare a fost, tămâie pentru biserici.

| Jardelin a răspuns:

Cicatrizant foarte bun.

| pci27 a răspuns:

Http://adevarul.ro/......index.html
Câteva indicații.

| danishor a răspuns:

Tamaie si lipiciuri la inceput, apoi lacuri si asa mai departe.

| AnNéVidoff a răspuns:

Tinctura etc.

| Anananaaaa a răspuns:

Se poate face tinctura, supozitoare, creme, etc, cauta pe googlebatting eyelashes