| Sory a întrebat:

Stiti 4 asemarari si 4 deosebiri dintre padurea de foioase si padurea de conifere? big grin

11 răspunsuri:
rroxi44
| rroxi44 a răspuns:

Padurea de foioase - Padurea de conifere
Isi pierd frunzele toamna = Nu le cad frunzele (acele)
Radacinile copacilor merg in adancime = Radacinile sunt de suprafata
Au nevoie de mai mult pamant si apa pentru ca evaporarea in frunze este mai mare - Coniferele au acele mici si cerate si pierd mai putina apa, deci nici nu au nevoie de atata apa si implicit pamant si de asta nu au nevoie de radacini adanci.
De obicei solul de la radacina coniferelor este mai acid comparativ cu cele de foioase.
Padurile de foioase se gasesc la altitudini mai mici - Padurile de conifere se gasesc la altitudini mai mari (mai sus in munti)
Tot o deosebire ar fi lumina ce patrunde in padure - Padurile de conifere sunt mai intunecate si la baza arborilor nu cresc prea multa vegetatie.
Asemanari - sunt mase compacte - au si in titulatura - Paduri.
Produc oxigen prin fotosinteza
Copacii sunt formati din trunchi, crengi, ramuri si frunze
Toti arborii cresc inalti.

sper ca iti mai da cineva un raspuns mai bun, ca eu doar atat am putut sa ma gandesc... pe moment.

Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Au plantele diferite happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu stiu nici o deosebire si nici o asemanare big grin

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Tipuri de arbori

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Toate plantele sunt diferite:*

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Imi pare rau, dar nu stiu nici o asemanare nici o asemanare si nici o deosebire intre padurile foioase si cele de conifere. Sunt abia in clasa 1crying

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Esti un prost daca nu stiiii lol

| ioanadata a răspuns:

Da da ca ai mess raspund

| Anjali a răspuns:

Padurea de conifere se afla la munte si padurea de foioase in zone mai joase si mai putin reci. iarna padurea de foioase isi dau jos frunzele, pe cand padurea de conifere isi pastreaza frunzele.ambele paduri au copaci.fiecare padure au plante diferite.
^-^
daca as sta sa ma mai gandesc mi-ar mai veni ceva prin minte, dar docamdata la atat m-am gandit acum.
sorry