| yuly_6695 a întrebat:

SUNTETI DE ACORD SA NE ORGANIZAM INTR-O ASOCIATIE A CELOR CARE DORESC CA ROMANIA SA FIE MAI CURATA?
DACA DA ASTEPT PROPUNERILE DVS.
CEI CARE AR PUTEA SA NE AJUTE CU IDEI SI SFATURI CONCRETE, CUM SE INFIINTEAZA O ASEMENEA ASOCIATIE, CE ACTE TREBUIESC SUNT RUGATI SA MA CONTACTEZE.
NUMAI IMPREUNA AM PUTEA SCHIMBA MENTALITATEA ROMANILOR.
MAJORITATEA SUNTEM TINERI, SUNTEM SINGURII CARE AM PUTEA SA FACEM CEVA PENTRU BINELE NOSTRU, AL COPIILOR NOSTRII, SI AL GENERATIILOR URMATOARE.

Răspuns Câştigător
blonda_suprema
| blonda_suprema a răspuns:

Da, eu ma inscriu prima. As dori ca un prim pas sa fie data o lege ca cei care sunt prinsi ca arunca orice pe jos sa fie amendati drastic. Cei care nu au contracte cu firmele de salubrizare la fel. Sa fie data o lege prin care sa avem din start gunoiul triat., sa fie curat in fiecare curte inclusiv de bloc si in fata, toti care au animale de le plimba sa fie echipati cu cate o lopatica speciala, manusi si pungute ca sunt satui parintii care au copii mici care dea-bia invata sa mearga sa calce in cate un excrement, si copiii din carut sunt expusi mai mult fiind mai jos sa inspire acele mizerii. Si mai sunt.

17 răspunsuri:
cami
| cami a răspuns:

Da, sunt de acord ma bucur ca ai avut aceasta initiativa.
Si eu ma inscriu.
propuneri ar fi mai multe, precum :
-obligarea romanilor sa mearga cu hartiile la reciclat
-intreruperea curentului electric, atunci cand nu este nevoie, daca nu pentru mediu, macar pentru banii irositi din buzunarul lor
-oprirea robinetului, atunci cand ne spalam pe dinti, astfel am putea sa economisim o cantitate destul de mare de apa.
-stimularea elevilor de a face curatenie imp cu profesorii diriginti prin parcuri, gradinite, etc.
-indepartatea mentalitatii lor de "a da banii" pe un bilet de discoteca, unei vizite la muzeu, gradina botanica.
Haideti sa schimbam imaginea Romaniei, dintr-o tara murdara si neingrijita intr-o tara plina de oamnei inteligent instruiti si frumos culturalizati. happy

| Parintele a răspuns:

Daca nu ai foarte multi bani..nu faci mare branza.

| Parintele a răspuns:

Intereseaza-te cum sa faci un ONG.

| oooooooo a răspuns:

Sau am putea macar sa schimbam mentalitatea romanilor...
si eu ma inscriu, sper sa reusim sa facem ceva.(te-am inspirat?!)happy
cu ce incepem? vreau sa cred ca ideea ta nu va fi uitata sau lasata balta...

| alexam a răspuns:

Da, da, ne inscriem toti! Sincer yuly, iti dai seama, la placinte inainte, la razboi inapoi. Ocupa-te tu de tot, ca cica apoi venim si noi... Ori te implici si faci din prima, ma refer daca am fi in acelasi oras, ne-am vedea si am face fiecare cate ceva pentru asociatie ( organizatie ) ori, mai bine, nu! Eu nu spun da, hai sa facem, hai sa dregem, decat daca stiu ca ma implic, si pot ajuta, si am timp de aia, nu doar de dragul de a face pe grozava! Daca va apucati de treaba, bafta! happy

| hugin a răspuns:

Pai trebuie facut un ONG.
Aici gasesti tot ce vrei sa stii despre infiintarea unuia: http://www.birouldeconsiliere.ro/detaliu.aspx?eID=87&t=Articole

| me_6767 a răspuns:

Da sunt de acord. nu stiu exact cum se face dar tine-ne la curent. te vom ajuta cu idei.

| andi a răspuns:

Foarte de akord, dar cum? toti ajutam cu idei...

| pppaaauuulllaaa a răspuns:

Ar fi frumos sa se poata indeplini acest vis dar e cam dificil.big grin

Ma inscriu si eutongue

| cotzobel a răspuns:

Si eu am inscriu..are dreptate Blonda_suprema...nu uita de idea ta..tine.ne la curenthappy

| ciupy a răspuns:

Poi centre de reciclare nu prea exista si daca gasesti unul nu iti convin preturile asa ca romanii nu recicleaza daca nu primesc bani in schimb...

| ♥ŤяiŁµℓiŁµ ČяØĊ○Điℓµ♥ a răspuns:

Minunata idee. Ai reusit sa o pui in practica?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu cred ca trebuie facuta o asociatie care sa schimbe mentalitati. Tu ai reusit vreodata sa convingi pe cineva care arunca gunoi pe strazi sa si-l stranga?
Eu consider ca numai legile drastice pot rezolva problema.
Cauta politicienii din orasul tau si convinge-i sa propuna adoptarea unei legi care sa stabileasca chestiunile astea.
Si sa stii ca romanii sunt o natie destul de certata cu igiena, numai de frica se pot "civiliza " cat de cat.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sa incercam sa ne facem curatenie fiecare in fata portilor, in fata blocurilor, sa existe un consiliu al blocului sau un consiliu al fiecarei strazi care sa urmareasca indeaproape aceste activitati si totul o sa fie cum era inainte, mai tine-ti minte careva dintre voi cand venea domnul militian sa ne atraga atentia sa ne facem curat in fata portii, in preajma zilei de 1 mai? Sa se introduca la scoli reguli din "Bunele maniere"la orele de dirigentie macar si sa se urmareasca respectarea lor. Iar cei care respecta acestea in mod expres sa fie rasplatiti cu un dar de recunostiinta pentru a fi din nou la moda "cel mai bun castiga"Sant lucruri atat de simple si fiecare primar ar putea sa le puna in aplicare. Dar unde este acel primar? Dar poate ca noi cei de aici, daca vom incerca vom fi auziti undeva. Va imaginati, daca, doar un singur primar ar avea curajul si initiativa unei asemenea actiuni, cum s-ar putea extinde repede in tara.Pentru ca noi romanii suntem cu adevarat doritori de bine si frumos.Sunt alaturi de voi.Succes!

| D-Anna a răspuns:

Ce zici tu ar fi minuat:X. Da' e buna ideea si nu trebuie neaparat sa-ti iei asa avant cu acte si din astea.Vezi ca netu' are o influenta mare am putea face ca un fel de blog in care sa postam idei imagini de cum arata Romania acum si cu mam puteo schimba poate un slogan.si cu cat mai multi atat mai bine.mna te mai gandestismug

| danaiv a răspuns:

Si eu ma inscriu! Si sunt perfect de acord cu blonda_suprema, dar primul pas ar fi ca noi insine sa nu mai aruncam gunoaiele pe strada, ci sa le bagam in buzunar pana ajungem la primul cos de gunoi si daca avem cum, sa invatam copiii sa faca la fel.

| marikosan a răspuns:

Draga Yuly,
Orice societate libera contine in interiorul ei grupuri de interese care pot juca un rol pozitiv intr-o societate democratica, ele indicand modul si felul in care politicile guvernamentale afecteaza viata, activitatea si asteptarile unui grup sau altul. Vrei sa schimbi ceva in societate? Ai nevoie de o legislatie puternica pe care o poti obtine orin lobby, adica printr-un proces profesional structurat, pentru a influenta factorii de decizie politici. Ideea de a infiinta o asociatie de mediu este foarte buna cu scopul educarii si informarii populatiei despre impactul pe care il are orice activitate socio-economica asupra mediului si care ar fi obiectivele dezvoltarii durabile.
Mult succes!