NOname
Întrebare recomandată | NOname a întrebat:

Un exerciţiu de imaginaţie: cum credeţi, cât de mare ar fi focul şi câte şcoli şi spitale am putea încălzi pe timp de iarnă, dacă s-ar face un foc global cu toate paginile din Biblii, în care se promovează sau se tolerează misoginismul, sclavia, homofobia, crima, incestul, genocidul, infanticidul, discriminarea?
Iar dacă le-am recicla şi am face din ele manuale pentru copii (nu de religie), cam câte generaţii la rând copiii ar avea manuale gratuite şi cât de mult s-ar îmbunătăţi cunoştinţele lor, gândirea critică şi principiile lor etice/morale?
...iar dacă ne-am apuca şi de Coran?
Uuuu... utopie!

270 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Nu prea inteleg eu care e smenul aici dar daca s-ar face multe carti pentru copii eu as fi incantat sa le transport cu camionul. Toti am fi fericiti intr-un final.

| NOname explică (pentru mgtow):

Îmi place optimismul tău, Misogin. : ))

| DeathIncarnate a răspuns (pentru NOname):

Problema ta e ca nu poti accepta faptul ca voi sunteti sub barbatii/Asa a fost si asa va fi mereu, daca nu te-ai impacat cu ideea nu e vina noastra

| NOname explică (pentru DeathIncarnate):

DeathIncarnate: "Problema ta e ca nu poti accepta faptul ca voi sunteti sub barbatii/Asa a fost si asa va fi mereu, daca nu te-ai impacat cu ideea nu e vina noastra".

A voastră - a cui? A misoginilor, a fanaticilor religioşi sau a femeilor subjugate de bărbaţi şi împăcate cu ideea de sclavie sexistă?

| KodrutZ a răspuns:

Exercitiu de imaginatie - oare cit de mult ar avansa omenirea daca oamenii inteligenti care sint atei/agnostici/alte orientari similare ar face ceva cu adevarat util societatii si pur si simplu ar ignora ciuma numita religie?

| KhludCiprian a răspuns (pentru KodrutZ):

Din pacate ciuma reprezinta dpdv public 90%+ din populatie!

| NOname explică (pentru KodrutZ):

Da, e şi asta o variantă, deşi nu ştiu ce om inteligent ar ignora = ar tolera o ciumă care aduce cu ea intoleranţă, nedreptate, prostie, involuţie, misoginism, sclavie, homofobie, crimă, incest, genocid, infanticid, discriminare, plus mii de biserici şi salarii inutile finanţaţi din banii publici, deci şi din banii lui.
De când este inteligent să fii un fraier, care tace, oricâţi idioţi/nesimţiţi i s-ar urca în cap?

| KodrutZ a răspuns (pentru KhludCiprian):

Complet gresit. Multi dintre ei se declara crestini dar stiu de 100 de ori mai putin despre religie, credinta si crestinism decit un ateu/agnostic "de duzina". Nu uita ca la recensamint multi au fost trecuti "crestin" de catre parinti ei fiind la servici sau plecati in strainatate, iar multi s-au trecut astfel fiindca nu ii ducea capul la mai mult.

| Teardrop a răspuns (pentru NOname):

Nu ştiu ce om inteligent ar pierde timpul adresând astfel de întrebări stupide pe TPU.

Există mai multe nivele de inteligenţă. Şi nu sunteţi nici măcar pe-aproape de alea din vârf.

| KhludCiprian a răspuns (pentru KodrutZ):

Cat de crestini sunt unii sau altii las pe crestini sa dezbata! Totusi la recensamand cam 0.3 % s-au declarat oficial atei/agnostici/ireligiosi.

Daca dvs ipotetic sunteti plecat in strainatate si ati fi "crestin de duzina", ce ati considera ca ar trebui sa puna parintii dumneavoastra ca si convingere? "crestin de duzina"!? Tot "ortodox" ai intra!

Indiferent cat de duzina sunt crestinii, multi au o Biblie in casa, deci exercitiul ar merge foarte bine, macar ca ei nu o citesc
happy

| KodrutZ a răspuns (pentru NOname):

Este inteligent "sa fii un fraier" de cind timpul e cea mai de pret valoare din viata ta, iar cea mai mare suferinta e deistilor/popilor nu e sa ii injuri, ci sa ii ignori.

| KodrutZ a răspuns (pentru KhludCiprian):

Multi s-au pus de o anume religie de idioti fiindca efectiv nu au inteles miza. Daca nu te declari ateu, dobitocii au scuza ca sa deturneze fonduri catre catedrala bintuirii si alte timpenii. Ideea la crestinii de duzina e ca nu pot fi considerati cu adevarat crestini daca stai sa ii iei la bani marunti.

| NOname explică (pentru KodrutZ):

Ştii vorba aia, "sunt ateu pentru că gândesc, sunt anti-teist pentru că îmi pasă"?
Dacă o pătrunzi cu mintea, are sens.

Tu preferi să stai pe margine şi să priveşti cum arde, doar nepunând beţe pe foc (deşi casa ta e şi ea în vecinătatea imediată), eu - să încerc să sting/potolesc focul.

| KodrutZ a răspuns (pentru NOname):

Eu incerc sa evit incendiul. E cea mai sanatoasa abordare. Educatia celor ce vin e cheia, nu sa injuram popii si obtuzii de-acuma. Deschiderea ochilor celor din jur face diferenta, iar agresivitatea nu e abordarea inteleapta.

| NOname explică (pentru KodrutZ):

Mă vezi înjurând pe cineva? De ce exagerezi şi încerci să mă pui într-o lumină proastă?

"Educatia celor ce vin e cheia; Deschiderea ochilor celor din jur face diferenta"

Tocmai asta şi fac: informez, pun pe gânduri, deschid ochii (mă rog, încerc).

Iar să încerci să eviţi incendiul, când totul în jur arde de secole, nu ştiu cât e de înţelept.hee hee

| KodrutZ a răspuns (pentru NOname):

Vai mie, ai inteles gresit. Ma refeream la modul general, il combati, il injuri pe habotnic, tot cam aia e - ii dai atentie. Atentie pe care nu o merita.

| NOname explică (pentru KodrutZ):

KodrutZ: "...ii dai atentie. Atentie pe care nu o merita."

De meritat, nu o merită (că nu a făcut nimic pozitiv-remarcabil), dar nu o merită nici criminalii, nici hoţii...
Însă cum ar fi să ignorăm pedofilii activi, în loc să-i judecăm şi să-i închidem, cum ar fi să ignorăm hoţii, în loc să-i pedepsim, cum ar fi să ignorăm rasismul, misoginismul, sclavia..., în loc să legalizăm drepturile de om egale (cel puţin pe hârtie), cum ar fi să ignorăm minele din faţa noastră, în loc să le dezamorsăm, cum ar fi să ignorăm cancerul şi ciuma, în loc să ne luptăm cu ele?

"Să ignori" nu întotdeauna este cea mai bună soluţie.

| KodrutZ a răspuns (pentru NOname):

Religia practica cu simt de raspundere nu e o ciuma. Vezi evolutia catolicismului in ultima perioada.

| Patriciia a răspuns (pentru NOname):

Eu personal, pentru Iisus mi-as da si viata, nu doar banii!, decat s-a am bogatii aici jos pe pamant, mai bine s-a am o casa zidita in cer prin credinta, iar bogatiile lumesti nu se copara cu bogatiile pe care are s-a n-i le dea Iisus in cer!

| usuk a răspuns (pentru Patriciia):

Da? si ce bogatii o sa-ti dea tie dumnezeul tau acolo, sus, in cer? cata dezamagire ai sa poti avea in clipa in care vei muri si iti vei da seama ca intrega ta viata ai traito pentru ceva inexistent, nimic mai mult decat un mit
cata dezamagire vei avea atunci cand iti vei da seama ca ai trait o viata semi-mizera doar pentru ca asteptai un fel de rasplata care ghici ce? nu o vei primi niciodata, de ce? deoarece ea nu exista
prin cata dezamagire vei trece, biata de tine, sa-ti vezi credinta spulberata de adevar?
probabil aceasta dezamagire va fi totusi nula, deoarece dupa moarte nu mai exista nimic, pur si simplu te stingi si atat; precum se stinge o lumanare..nu mai ramane nimic, doar amintirea ce a lasat-o in urma.o amintire mai buna sau mai rea

| Patriciia a răspuns (pentru usuk):

Daca nu exista nimic dincolo de moarte, nu am nimic de pierdut daca duc o viata dupa legiile biblice, dar daca exista totusi ceva dupa moarte, iar eu mi-am petrecut intreaga viata alergand dupa bogatii si lucruri fara valoare, voi pierde viata vesnica...deci sincer prefer prima varianta, chiar daca inca nu sunt pe acea cale, sper sa pot s-a ajung, nu stiu daca cineva a facut atatea cate am facut eu. crede-ma, dar daca este cineva care ma poate ajuta sa trec peste toate este Dumnezeu, da ai dreptate nu am de unde sa stiu ca exista ceva dupa moarte, dar imi place sa cred asta, si pur si simplu simt ca exista ceva maret deasupra noastra, nici eu nu credeam inainte, dar dupa ce mama mea a fost vindecata de cancer la stomac in ultima faza cand doctorii nu i-au mai dat nici o sansa la viata chiar mi-am schimbat mult gandirea...a gasit speranta in divinitate, iar cineva sau ceva i-a mai dat o sansa

| Inferno a răspuns:

Partea cu focul e deplasata rau de tot.
Nu vad nimic utopic in reciclarea acestor carti, de fapt cantitatea de hartie obtinuta prin reciclare zilnic in SUA, spre exemplu, este chiar mai mare decat cantitatea de hartie obtinuta prin reciclarea Bibliei, Coranului si a altor carti sfinte, la un loc, estimativ vorbind.

Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Te rog foarte mult sa-ti stergi intrebarea, chiar merita sa jignesti, gratuit, atatia oameni?
Cred ca esti mai buna si mai civilizata decat o arata aceasta intrebare.

| NOname explică (pentru Ioandelasal):

Am jignit în întrebarea mea pe cineva? Unde? (citat, vă rog)
Dacă adevărul şi atacul la adresa unor idei (ce sunt o jignire la adresa umanităţii) este o jignire, atunci da.

| Ioandelasal a răspuns (pentru NOname):

Cum crezi ca se vor simti credinciosii?
Daca tu nu vrei sa intelegi, atunci imi cer scuze ca am intervenit.

| NOname explică (pentru Ioandelasal):

Eu atac ideile nocive, care se întâmplă să facă parte dintr-o religie sau alta, nu credincioşii (unii dintre care dacă se simt atacaţi personal, este problema lor).
În calitate de jurist ar trebui să ştiţi să faceţi diferenţa.

| petriinna a răspuns (pentru NOname):

aha, deci tu crezi ca toti religiosii sunt fara principii morale de calitate si fara gandire critica!

| NOname explică (pentru petriinna):

Îmi arăţi, te rog, unde am afirmat eu asta?
Dacă există, nu înseamnă că nu pot fi şi îmbunătăţite.

Încetaţi cu speculaţii şi răstălmăcirea cuvintelor, vă rog. Fiţi fair-play!

| Teardrop a răspuns (pentru NOname):

Ba nu ataci ideile nocive. Ataci orice idee legată de religie.
Trebuie să înţelegi că nu toţi oamenii gândesc la fel, şi că unii sunt speriaţi de ideea de a fi singuri.
Atâta timp cât nu se ajunge la fanatism eu sunt de acord. Totul trebuie făcut, dar cu măsură.

| martzian a răspuns (pentru NOname):

NOname, daca vrei sa stii pe cine ai jignit cel mai tare prin acest demers nu doar incorect dpv teologic ci si profund intolerant si discriminatoriu, ia o oglinda si uita-te in ea. Cu atentie, te rog...

| costis a răspuns:

Cu cartile tale nu cred ca s-ar incalzi multi, pentru ca nu prea le ai.
Iar cu filele de blog, cu care le ai, nici atat.

| costis a răspuns:

Un act barbar, demn de oamenii preistorici.
Fiecare carte este proprietatea cuiva.
Si pe urma, ce cuvinte ale Domnului Iisus ai vrea sa le arzi?

NOname
| NOname explică:

O întrebare în temă a lui Alphawolf (a punctat foarte bine):
http://www.tpu.ro/......-am-niste/

NOname
| NOname explică:

Sunt copleşită de atâta iubire creştină.
Văd că nu rataţi nicio ocazie să vă victimizaţi. Pseudomartiri cu topoare şi furci. Minunat! love struck

NOname
| NOname explică:

Http://www.tpu.ro/......e-lgbt-sa/

NOname
| NOname explică:

Http://www.tpu.ro/......iblia-sau/

NOname
| NOname explică:

78 Questions for Christians.
http://youtu.be/SI-_FJuTPns

NOname
| NOname explică:

Http://www.tpu.ro/......u-cred-in/

NOname
| NOname explică:

Http://www.tpu.ro/......e-exemplu/

NOname
| NOname explică:

Http://www.tpu.ro/......i-engleza/

NOname
| NOname explică:

"Racla Sfântului Nectarie are nevoie urgentă de bani! Mulți bani. Și aur. Și argint.
Atenție: Racla are cont în bancă, pe numele preafericiților!
Sfânta Biserică "cea dreaptă" vrea toate bogățiile lumești. BOR are o conduită internă pentru slujitori: Preoții ortodocși sunt obligați să poarte câteva kilograme de aur de 24 de karate atunci când călătoresc cu limuzina. Săracii să mai tacă din gură și să mai doneze că ies preoți pe bandă rulantă de la teologie... și sunt fără biserică, fără aur, fără limuzină, fără vilă. Donați, donați pentru raclă!
Serios, dacă racla nu mai aduce bani, ce ortodoxie mai e aia?"

https://www.facebook.com/......3741613645

"Sfinții noștri aur poartă. Sfinții ortodocși au conturi bancare, dar acceptă și donații în aur și argint.

Biserica Ortodoxă Română este o instituţie săracă. Dacă ar fi bogată, şi-ar face singură biserici, mănăstiri, catedrale, ca să nu se mai milogească la statul chitros să-i dea ei, în fiece an, nişte milioane de la buget, în loc să le dea învăţământului laic şi medicinei neortodoxe. De asemenea, dacă ar fi bogată, BOR nici n-ar mai cere enoriaşilor, deja hipertaxaţi de guvern, să mai plătească şi la ea bir.

Dar, la drept vorbind, gestul BOR de a cere credincioşilor să-i ofere de bună voie mangoţii pe care nu i-a luat guvernul cu japca este unul profund creştinesc: de ce să stea banul, ochiului dracului, prin buzunarele miticilor, în loc să fie zăvorât straşnic în conturile BOR deschise, cum arată şi imaginea de mai sus, la filiala BCR Urziceni?

Staţi liniştiţi în stranele voastre, că Daniel nu-l depune pentru el pe PF (persoană fizică), întrucât el e anahoret din fire, n-are nevoie de bani, îl depune pentru sfinţi. Căci, nu ştiu cum se face, dar până şi înalţii clerici, cât or fi ei de documentaţi în privinţa prorocirilor, n-au putut să prevadă c-o să vină iarna, aşa că au uitat să-l îmbrace pe Sfântul Nectarie într-o raclă cumsecade, din aur şi argint. Şi cum ar fi să-şi petreacă ditamai moaştele iarna într-o cutie de lemn, să le degere crivăţul rusesc, ateu convins? Sau într-un recipient de plastic, oricât de biodegradabil ar fi el?"

https://www.facebook.com/......788343210/

NOname
| NOname explică:

"BOR renunță la misoginie și înființează o Matriarhie."

https://www.facebook.com/......3433813009

http://morometia.ro/......atriarhie/

NOname
| NOname explică:

Http://www.facebook.com/......368822914/ :))

NOname
| NOname explică:

Http://www.facebook.com/......235019027/

NOname
| NOname explică:

"Moderate" Muslims show their true colours:
http://www.facebook.com/Bibliapentrusceptici/posts/938603416205983

NOname
| NOname explică:

Http://www.facebook.com/......204033530/

NOname
| NOname explică:

Http://www.facebook.com/......032876047/

| DeathIncarnate a răspuns:

Nu prea crezi in Dumnezeu din cate vad

| CartoonN a răspuns (pentru DeathIncarnate):

Tu crezi in Dumnezeu? De ce?

| DeathIncarnate a răspuns (pentru CartoonN):

De ce nu as crede?

| CartoonN a răspuns (pentru DeathIncarnate):

De ce ai crede?

| anonim_4396 a răspuns (pentru DeathIncarnate):

Omule.Prin arderea paginilor cu slavie si misoginism vrea sa zica sa dispara de pe fata pamantului...