| valentinna95 a întrebat:

A incercat cineva spray cu lidocaina pentru diminuarea durerii la epilat? FUNDA

1 răspuns:
| Marstin a răspuns:

Xilocaina, sau lidocaina, este un anestezic local de tip amidic cât și un derivat al cocainei. Adevărat este că nu moștenește efectul efectul euforic al cocainei sau dependența de droguri. Este utilizat pentru anestezierea traiectului unui nerv sau prin infiltrația locală. Lidocaina blochează canalele de descărcare de potențial ale sodiului din membrana celulară nervoasă. Când apar exicitanți externi precum presiunea, durerea sau presiunile termice ce se acționează pe piele, sistemul de transmitere la nivelul celui nervoase senzitive este blocat.
Așadar, spray-ul cu lidocaină este în regulă, în caz că voiai să te confirmi, însă trebuie utilizat cu precauție.