| anonim_4396 a întrebat:

Acum e un trend. trendu` oamenilor culti, care se duc pe tnb sa citeasca Balzac, care se apuca sa citeasca carti de filozofie, care fac intruniri pe tema "cum pot fi fericit?", care sunt oameni in toata firea si duminica, in loc sa si-o traga sau sa bea cafea acasa ei vin la cursuri de "cum sa fiu fericit?".
oamenilor ratati, viata trece pe langa voi. pe langa!
exista oare un manual care te invata „cum sa fii fericit?" exista, da. dar ganditi-va ca cel care l-a scris este si mai ratat decat voi.
de ce trebuie sa te gandesti cum sa fii fericit? de ce nu poti sa iti traiesti viata si sa nu mai filozofezi? sambata asta, ce am invatat eu de la o tipa cu un job stabil si facultatea de psihologie facuta este ca tu trebuie sa te schimbi in primul rand, dupa cei din jurul tau, pentru ca asa o sa fii fericit. pai asta te-au invatat aia la facultate mai proasto? (ma scuzati ca sunt putin vulgara, dar este chiar necesar). daca stiam ca vrei sa fii o floarea soarelui tembela, o molusca fara coloana vertebrala, un creier spalat subordonat chiar celor mai prosti decat tine dar cu un gram de viclenie in plus, iti elaboram aceasta teorie in 5 minute, nu in nu stiu cati ani de facultate si nu stiu cate carti de filozofie pseudo-orientala ai citit tu. si nici nu iti ceream niciun ban pe teoria formulei fundamentale dupa care iti ghidezi tu c*****l tau de viata inexistent, pentru ca la cati prosti sunt in lumea asta, tu sau alti 4327865873645 de prosti probabil nu ati face nicio diferenta. ce a invatat ea? ca daca lu' Vasile ii place ciocolata si tie vanilia, ca sa te simti tu mai bine trebuie sa iti placa neaparat ciocolata. pai atunci nu se merge pe ideea ca eu vreau ca proasta asta despre care tot vorbesc sa isi puna venele pe sina de tramvai, iar ea nu vrea si este nefericita. pai ca sa fii tu fericita mai culto adapteaza-te la situatie si asculta-mi povata. pune-ti vene-le pe sina de tramvai si tu o sa mori fericita ca ai fost indrumata de marele Ghandi spre fericirea absoluta, iar eu macar nu o mai dau de tine niciodata.

astept comentariile voastre care stiu ca vor fi de genul: " esti o inadaptata! de ce nu respecti parerile si principiile de viata ale altora? etc bla bla etc"
raspunsul universal pentru aceste comentarii va fi: "de'aia!"

Răspuns Câştigător
| fleser a răspuns:

Pai cred ca is foarte multi prosti dar fericiti si care sunt destepti is foarte dezamagiti si nefericiti si cred ca ii inteleg uita-te putin in jur astepti ceva de la viata dar ai milioane de motive sa fii suparat pe ea! celor asa zis "prosti" frate eu sa o duc bine in rest nu ma intereseaza dar cineva care se uita dincolo de viata lui personala vede altfel lucrurile incat nu se poate adapta la cerintele tarfei asteia viata.nu stiu cand te uiti prin tara asta ce motive de fericire iti da sau isi bate joc de tine dar pana nu te lovesti de ele nu stii. de ele de necazuri!

3 răspunsuri:
nony
| nony a răspuns:

Hopaa. ce de ura pe cineva din imaginatia ta.De fapt vad ca ii cam iei locul psiholoagei de care vorbesti.Vad ca tu nu prea iti vezi de viata ta, si te cam uiti la alti in gradina.
Ziceai ca lui Vasile ii place ciocolata, dar tie ce iti pasa de serviciul unei psiholoage? thinking
Stii sa te distrezi, foarte bine, distreaza-te in dreptul tau si cu prieteni tai, lasa lumea sa faca de vrea, eventul critica violatorii, criminali.nu pe cineva care incearca sa-ti dea o mana de ajutor si iti suporta toate nebuniile incercand sa te aduca in randul lumi.

ardnaxur1961
| ardnaxur1961 a răspuns:

Psihologii astia, saracii, ar trebui sa aiba 300% spor de stress.
Pai, numai unu' de-asta ca tine pe zi si-i ajunge pentru o viata.
Presupun ca, numarandu-ma printre aia 4327865873645 prosti, nu impart cu tine procentul de esecuri ale psihologilor.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Da.schimbarea este interioara de toleranta si intelegere ca mai inteligent fiind decat unii mai putin pregatiti. e vorba de o schimbare spirituala pe care nu stiu daca tu o iei in calcul si te impiedici de o ciocolata sau de taiatul venelor la tren. apucaturi emo sau cum vrei sa le spui tu. o numesti proasta? nimeni nu e prost parerea mea. tipa aceia stia ce spune. fiindca cultura iti ofera alt gen de libertate decat constrangerea ta fizica de genul azi m-am f... t dar maine oare cu cine o mai fac? sau de bautul unei cafele. fericirea nu este mare si mica pentru cine are minte si intelege.nici macar o filozofie.este o atitudine fata de tine personal si fata de cei din jurul tau.este o traire si o acceptare a ei a fericirii. poti fi fericit ca vrei sa fii si sa fii nefericit fiindca nu stii cum sa fii altfel.astea ant parerile mele si ma incadrez cu succes in numarul celor 4327865873645 de prosti. dar si cu mandrie.