| MrRava13 a întrebat:

Adjectivul pronominal nehotarat este tot una cu adjectivul nehotarat? Cum diferentiez adjectivul nehotarat de pronumele nehotarat ( unele cazuri ma induc in eroare)

Răspuns Câştigător
| SuperMagicSmile a răspuns:

Pai adj nehot. sta pe langa substantiv.deci,eu sugerez sa pui intrebarea,iar daca se acorda cu subst in gen, nr. si caz atunci este adj nehot cu f.s de atribut adj. big grin

Dar, dupa cum spune prof. mea de romana, sa nu pui intrebarea "pe bec", sa ai grija sa aiba sens ca sa nu te incurci si sa scrii prostiilaughing

1 răspuns:
| darry99 a răspuns:

Adjectivul nehotarat se intalneste langa substantive. Asa le deosebesti.