| NUUSTIU a întrebat:

Cum fac diferenta dintre pronumele demonstrativ si adjectivul pronominal demonstrativ? Va rog ajutati-ma ca nu am inteles prea bine. Multumesc.

8 răspunsuri:
| Irmmma a răspuns:

Buna!\:d/
Pai adjectivul demonstrativ sta pe langa un substantiv cu care se acorda in gen numar si caz,ca orice alt adjectiv happy.
De exemplu :
M-am intalnit cu acest copil.
Substantivul "copil'" este in cazul acuzativv,gen m, nr. sg iar pronumele demonstrativ de apropiere "acesta " -este tot in acuzativ, m, sg. deci se acorda cu substantivul pe care il determina [copil], prin urmare el devine adjectiv pronominal demonstrativ happy>
Sper ca te-am ajutat si ai inteles happy Te pup :*Fundabatting eyelashes.

| lolly_3072 a răspuns:

Adjectivul pronominal nu inlocuiete un substantiv,ci se acorda in gen, nr si caz cu substantivul determinat.
Si pronumele demonstrativ inlocuiste un substantiv, aratandu-i apropierea, departarea, identitatea sau diferentierea.
Vezi ca e o carte de la ed Niculescu (autori:iIon si Marinela Popa) si e geniala adica explica absolut toata gramatica pentru toate clasele.
Pup, loly>big grin

| JBStandsForMe a răspuns:

Pronumele demonstrativ inlocuieste un substantiv.
Ex. Acesta scrie o compunere.
Cuvantul ''acesta'' din propozitia de mai sus poate fi inlocuit si cu ''el'',''elevul'',''baiatul'' etc.

Adjectivul pronominal demonstrativ sta pe langa un ALT substantiv si nu inlocuieste nimic.
Ex. Acest baiat merge pe strada.
Acea fata mananca inghetata.
Acel caine doarme.
In toate exemplele de mai sus, pronumele demonstrative ''acel'',''aceea'' etc. stateau pe langa un substantiv si aveau acelasi gen, numar si caz (ex. acel - nr. singular, masculin iar caine-nr.singular, masculin). Deci inseamna ca au devenit adjective pronominale demonstrative.

| 43v3r a răspuns:

Pai pronumele tine locul unui substantiv si adjectivul sta pe langa un substantiv. Exemplu:Acest caine latra.Acesta latra.
funda plizbig grin

Alte răspunsuri
| Raulittoo a răspuns:

Pff...clasa a VI-a laughing acolo sunt si eu. Pai, din cate am inteles eu, adjectivul demonstrativ sta intotdeauna langa un substantiv, si se acorda in nr si caz cu acel subst. si pronumele sta langa un verb. Funda puppy dog eyes?

| robert23232 a răspuns:

Pronumele demonstrativ sta pe langa un substantiv:

ex) Acest baiat invata.

Adjectiv pronominal demonstrativ nu sta pe langa un substantiv:

ex) Acesta scrie tema.

Succes.

Sper ca te-am ajutat happy

Alte răspunsuri