| DrViorel a întrebat:

Ai un scop in viata? Multi tineri din ziua de azi, cad in depresie, datorita faptului ca nu mai au un scop in viata si simt ca traiesc de pe o zi pe alta doar de dragul de a trai, fara nici un scop fara a se gandi cu adevarat la ziua de maine sau la locul unde vor sa ajunga si ce vor sa ajunga. Daca nu ai, e bine sa iti cladesti un scop, pentru a continua sa lupti pentru acel scop sa simti ca ai pentru ce trai. Intrebarea mea este, ce vrei tu sa ajungi, sau ce anume ti-ai propus sa faci pe viitor, sau cu viata ta, care este visul tau pentru care vrei sa lupti?

Răspuns Câştigător
| Chocolate a răspuns:

Am un scop! Acela mi l-a dat Dumnezeu! Nimeni nu s-a nascut fara scop, din greaseala. Dumnezeu a pus amprenta pe fiecare si are un plan special pentru noi toti! Nu traim degeaba!

15 răspunsuri:
| Razvan a răspuns:

E o mare diferenta intre visuri si scopul vietii.Vise am cu sutele dar in viata am un singur scop:indiferent de cine sau ce as ajunge nu vreau sa imi pierd sufletul. E o promisiune pe care mi-am facut privind lumea in care traim

constantaproca
| constantaproca a răspuns:

Am fost, sunt si voi fi o luptatoare pana la indeplinirea tuturor viselor mele.

| viatadecacatt a răspuns:

Si eu mai am momente in care cred ca viata nu are rost, de ce sa mai traiesc.
Asta e, trebuie sa trecem peste lucrurile grele din viata fara sa ne dam batuti si sa cedam.

| St!L a răspuns:

In fiecare moment al vietii noi(oamenii) luptam pentru ceva, asa e natura umana chiar, daca ne dam seara sau nu, noi nu putem supravetui fara un scop in viata.

| AvalohAlyn a răspuns:

Eu am adesea momente cand zic ca viata nu are rost...ca e plina de rau.de neputine dar ma gandesc ca exista Dumnezeu si imi revin.Scopul in viata e sa faci bine, sa faci totul pe placul lui Dumnezeu si sa te mantuiesti.

| Cryssy a răspuns:

Buna. Eu o sa ma duc dupa terminarea liceului in Brasov, voi face ASE-ul. Si dupa aceea voi mai vedea. Visul meu, sa zicem asa, este sa am o familie si sa fiu fericita. happy

| Orannginna a răspuns:

Imi doresc sa ajung o persoana diplomata, sa pot sa lucrez in domeniul in care imi doresc si ceva mai tarziu sa am si un camin minunat. happy

| adeana a răspuns:

Scopurile se modifica de-a lungul timpului. Cel putin asa a fost pentru mine.
Daca pe la 14 ani imi doream sa intru la un liceu bun si sa castig cu echipa scolii competitii de volei, pe la 18 sa iau bacu si apoi sa intru la o facultate. In scurt timp, mi-am dat seama ca nu-mi place facultatea aleasa si mi-am dorit sa o termin sa pot sa fac altceva ce-mi placea cu adevarat. Apoi m-am saturat de scoala, am vrut sa calatoresc, sa am banii mei, sa fac ce vreau eu.
Nu pot sa spun ca am avut un scop maret de la inceputurile mele, dar am cautat unele pe parcurs si le-am dus la indeplinire.
M-am intrebat de multe ori care e scopu nostru pe lume. si raspunsul primit se refera la a fi bun cu ceilalti, sa inveti, sa evoluezi si sa lasi urmasi happy
Am ajuns la faza cu urmasii. deocamdata doar unul e pe drum si scopul e sa avem grija de el, sa-i oferim tot ce are nevoie, multa iubire si sa-l ajutam sa devina un adult echilibrat si poate cu un scop clar de cand e mic happy

| theodoraafi a răspuns:

Eu imi doresc foarte mult sa devin medic. vreau sa salvez vietibig grin
scopul meu in viata? sa ma casatoresc si sa am copii. cl mai mare vis al meu:X

| ☼loli☼ a răspuns:

Mie imi place mult viitorul, sunt foarte curioasa peste 10 ani cum o sa ajung eu si colegii mei... scopul meu? Sa devin medic si sa fac excursii in Africa si India ca sa salvez oameni. Si evident sa am si o familie.

| naviDIabLO a răspuns:

Eu simt ca nu am pentru ce trai.

| Me23 Tia a răspuns:

Eu in viitor vreau sa fac liceul de arte nicolae tonitza din bucuresti. apoi sa fac o facultate tot in domeniu si sa ajung un DESIGNER VESTIMENTAR de succes. vreau sa intemeiez o familie si sa am o fetita.sa ma mut intr-un apartament din New York.cam asta vreau sa fac in viata.in rest o sa vina de la sine.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună.
Să pot merge mai departe când pierd o luptă!
Pa, pa.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Momentan am doar 16 ani. nu pot sa zic de un vis dar. pana acum puteam sa cad in 100 de drepresii. dar m-am gandit. PENTRU ce?
Imi este mila de cei care nu au o anumita putere...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dr Viorel, sunt de o parere cu tine.Ai dreptate, in ziua de azi tinerii nu prea se gindesc ci fac lucrurile asa, sa fie. happyhappy