| Bpss a întrebat:

Ajutati-ma sa ies din starea asta... In primul Rand am 13 Ani si in ultima vreme, cam de cand a inceput clasa a 7-a nu am mai avut chef sa invat la Biologie si Geografie iar chestia asta imi da o stare super nasoala, desi in clasa a 6-a am invatat foarte bine la aceste doua materii, cel mai tare m-a deprimat faptul ca m-a asculat Doamna de Biologie din doua lectii si nu stiam la nici una, asa ca am luat 3 sad... Puteti sa-mi spuneti de ce nu am chef sa invat, chiar daca am vointa aceea, pur si simplu nu am chef, spuneti-mi de ce ma simt asa? Ajutati-ma!

3 răspunsuri:
| Gabrielasnitel520 a răspuns:

Sunt tot a 7-a

| Violleta2022 a răspuns:

Din pacate, nu te putem ajuta deloc, daca invatatm noi, tot nu te ajuta pe tine.
Singurul lucru care te ajuta este sa intelegi ca de nu inveti, poti ramane repetent, Faptul ca nu ai luat 3, a fost pe merit, ca nu ai stiu lectiile si asta ar trebui sa te ambitioneze sa iei cate doi de 10, ca sa-ti ridici media la obiectele astea.
Cheful vine din sperietura, probabil ca acum inca nu realizezi ca poti ramane repetent daca ramai corijent la 2 obiecte.

| danay72 a răspuns:

Toți avem astfel de momente,dar trebuie sa te autodisciplinezi și sa înveți sa fii responsabil. Gândește-te ca, cu cat înveți mai mult, cu atât vei cunoaște mai mult, vei avea note mai bune și mai multa încredere în tine. De aceea, încearcă și învață, dar fără sa ai distrageri.Ca sa înveți mai ușor aplica aceasta sugestie. După ce citeşti un fragment dintr-un text, întreabă-te: „Care este ideea principală?" Dacă nu-ţi poţi aminti ideile-cheie, uită-te din nou peste material şi caută-le.