| anonim_4396 a întrebat:

Buna,sunt clasa a 11 si m-am hotarat sa incep de pe acum sa-mi invat pentru bac la romana deoarece imi va fi foarte greu sa ma apuc cu cateva luni inainte mai ales ca am si romana si istorie si geografie. As avea si eu o nelamurire:
La comentiu(de ex la Alexandru Lapusneanul) ce ar trebui sa contina comentariul/demonstratia?
A doua intrebare:
-La istorie din ce lectii se da bacul? Adica puteti sa-mi scrieti care sunt lectiile pe care trebuie sa le invat? Am cautat pe net dar nu am gasit ceva foarte concret.
A treia intrebare:
-Cum sa-mi fac chef de invatatlaughing? pana in momentul de fata nu mi-a placut niciodata in invat si acum chiar am nevoie de o metoda prin care sa-mi fac chef de invatat si o data ce ma pun sa citesc sa fiu atenta si sa nu-mi sara gandul la cai verzi pe pereti.
Multumesc frumos:*

Răspuns Câştigător
| ralu2 a răspuns:

Comenariu depinde ce ti se cere in eseu.Ideea e ca de la fiecare opera ar trebui sa inveti publicare, conflict, relatii spatiale si temporale, actiune, perspectiva narativa.(De exemplu la Alexandru Lapusneanu poti scrie despre episodul retrospectiva din viata Doamnei Ruxanda) la unele este si incipitul.Si sa stii fiecare opera ce e in ce perioada se incadreaza.De exemplu Alexandru Lapusnenu-nuvela psihologica istorica romantica.Sa stii de ce e psihologica de ce e romantica..La istorie nu te pot ajuta pentru ca nu dau bacul din asa ceva.Si cheful de invatat mai greu.Dar fa-ti un program de exemplu de la ora cutare la ora cutare invat.Incearca sa te concentrezi pe asta.Nu cu calculatorul pornit si trimitand mesaje ca asa nu vei reusii.Si am citit intr-o carte "tehnici de superinvatare" ca e bine sa inveti si mereu in acelasi loc, acolo scria si ca e bine sa ai o fata de masa galbena si tot felul de chestii.Si nu stiu eu mai bine invat in liniste, alte persoane pot invata pe muzica.Asta depinde de tine

| DenysaLove a răspuns (pentru ralu2):

Multumesc mult pentru raspuns:* si eu tot cand e liniste pot invata. Cartea era buna? Adica ajuta la ceva? Daca ai putea sa-mi zici si mie cine a scris-o ti-as fi recunoscatoare:* ca asa mi-am mai luat si eu o carte tot despre invatare etc dar m-ai mult m-a plictisitstraight face nu era nimic interesant si concret.

2 răspunsuri:
| puiu1953 a răspuns:

Salut.Desi este tarziu inca se poate! Cheia este munca, munca, munca.Ori sacrifici distarciite ori sacrifici scoala.Va fi greu dar merita.Depinde ce vrei de la viata. Poate par dur dar nici viata nu e usoara.Fa alegerae corecta si mult succes!